FC København synes langt fra 1/8 finalen i UEFA Cuppen efter uafgjort på hjemmebane mod Manchester City i form af 2-2.
Det danske storhold havde den småskadede Cesar Santin med fra start, men selvom han ikke markerede sig voldsomt, kom Ståle Solbakkens hold udmærket i gang.
En ufarlig afslutning satte dog gæsterne i sving. Nedum Onuohas bløde og flade afslutning var nemlig for meget for målmand Jesper Christiansen på den glatte bane.
Begge hold fik spredte chancer efterfølgende, men Ailton Almeida, der lidt overraskende var i startopstillingen, brugte hovedet til at udligne 10 minutter efter pausen.
Da FC København igen for alvor var ved at få overtaget, slog englænderne til igen. Stephen Ireland udnyttede et passivt forsvar til at score til 2-1 - denne gang uden chance for Jesper Christiansen.
Kort efter var der comeback til Jesper Grønkjær efter en lang skadespause, men det var tydeligt, at den tidligere landsholdsspiller endnu er et stykke fra kampformen.
Ikke desto mindre var han med i opspillet til det mål, som den europæiske debutant Martin Vingaard headede i nettet i sidste minut.
Dermed er der stadig en lille mulighed for et historisk møde mellem to danske klubber i næste runde, da AaB onsdag gav sig selv en formidabel mulighed for at møde vinderen af opgøret.