Næsten to tredjedele af danskerne mener, at forældre selv skal betale for børnenes skolemad. Det viser en meningsmåling, Altinget har fået foretaget. Her mener kun 34 procent, at det er statens opgave, mens mere end 62 procent af de adspurgte vil lade forældrene punge ud.
Dermed ligger befolkningen på linje med forbrugerminister Lars Barfoed (K), der i sidste uge foreslog madordninger i alle dagtilbud og skoler - på forældrenes regning.
Derimod foreslog Socialdemokraterne, at staten bør etablere og betale for madordninger i alle vuggestuer og børnehaver. Ifølge forbrugerpolitisk ordfører Karen Hækkerup (S) skal ordningen med tiden også indføres i folkeskolen.
Men det vender knap 60 procent af Socialdemokraternes egne vælgere tommelfingeren nedad for.
»Man skal heldigvis ikke føre politik efter meningsmålinger, men efter holdninger. Det vigtigste er i første omgang vuggestuer og børnehaver - men vi mener, at det er at smide penge ud af vinduet at have børn siddende, som ikke har det rigtige brændstof at køre på,« fastholder Karen Hækkerup.
Den konservative familieordfører Per Ørum Jørgensen er uenig.
»Hvis man tjener en million, skal det offentlige naturligvis ikke betale for børnenes madpakker. Undersøgelsen er en klar understregning af, at de, der kan og vil tage ansvar for deres børn, også er villige til at gøre det,« siger han og tilføjer:
»Det socialdemokratiske udgangspunkt er baseret på gammeldags ligemageri og fråds med borgernes skattekroner.«
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.