Golfspilleren Rasmus Højgaard har lagt sig suverænt i spidsen for turneringen Open de France.
Forud for weekendens to finalerunder i Paris har den 21-årige dansker et forspring på seks slag til den nærmeste forfølger.
- Jeg kommer ikke til at ændre særlig meget de næste par dage. Det har fungeret godt nok indtil videre.
- Så jeg skal bare derud igen, være tålmodig, forsøge at begrænse mine fejl og lave lidt birdies, siger Rasmus Højgaard til DP World Tours hjemmeside.
Torsdag indledte han med en runde i 62 slag, hvilket er ni under par. Fredag fulgte han op med en runde i 65 slag, hvor en bogey på hul fem trak ned.
- Banen er tricky, men jeg spillede igen rigtig godt, siger Højgaard om fredagens runde.
- Jeg kom godt ind på greens og gav mig selv nogle gode chancer. Det lykkedes stort set også for mig at holde bogeys væk, så det var godt, siger han.
Samlet er Højgaard er 15 slag under par efter de to første runder. Franske Paul Barjon er danskerens nærmeste konkurrent i ni slag under par.
Rasmus Højgaard har tre gange tidligere vundet en turnering på den bedste golftour i Europa.
Den førende dansker tager hul på tredje runde lørdag klokken 13.00.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.