Danske soldater er klar til at deltage i den fredsbevarende FN-styrke, der snart skal sættes ind i Dafur-provinsen i Sudan.
Men de vil ikke være udsendt i seks måneder, som tilfældet var i både Irak og Afghanistan.
"Det er meget vigtigt, at vi kun kommer afsted i fire måneder. Det er optimalt for soldaterne og familierne. Seks måneder er alt for hårdt," siger talsmand for Centralforeningen for Stampersonel, soldaternes fagforening, Helena W. Ishøy.
"Det er jo de samme soldater, der skal sende ud igen og igen. Vi skal passe på, at vi ikke slider dem op ved for lange missioner, så de til sidst forlader forsvaret og søger ud i det civile. Så vil vi mangle dygtige mennesker til fremtidige missioner," siger hun.
Presseofficer i Hærens Operative Kommando, Kim Grünberger, afviser kortere udsendelser:
"Vores holdning er forsat udseldelser på seks måneder. Det er vores generelle holdning, men jeg har ingen kommentarer specifikt til en Sudan-udsendelse. Vi er nødt til at afvente en politisk beslutning," siger han.
Det er kun landsoldaterne, der har udsendelser på seks måneder. Soldater i søværnet og flyvevåbnet er maksimalt udsendt i tre-fire måneder.
Forsvaret mener, at det både praktisk og økonomisk er bedre med udsendte landsoldater i seks måneder.