Dovent , upersonligt skrevet , intetsigende anonymt , renset for følelsesmæssig indlevelse , rodet miskmask . Filmmiljøets harske vurderinger af førende filmkritikere hænger p.t. bittert og oser i det ellers så skulderklappende filmmiljø.
For på filmmagasinet Ekko fik man ideen at anmelde anmelderne, og at man dermed har ladet de så skydeglade filmjournalister smage sin egen medicin, har bibragt en bitter eftersmag.
Christian Monggaard fra Information (tildelt tre stjerner) har lagt et langt statement ud på sin blog.
»Det gør både godt og ondt, og man får muligvis en bedre forståelse af, hvordan filminstruktørerne har det hver fredag, når anmelderne folder sig ud og i form af stjerner sætter værdi på de film, de har brugt flere år af deres liv på at lave.«
DR s Per Juul Carlsen skriver på sin blog, at han savner mere kød på branchens kritik...noget, man virkelig kunne forholde sig til , men kalder i øvrigt Ekkos artikel for inspirerende.
Anmelder på Urban, Louise Kidde Sauntved (der lige nu er uden for debatsfæren, i Buenos Aires) rammer bunden med blot en enkelt stjerne. Hun føler sig bedømt på falske vilkår:
»Urban er er jo et medie, hvor især anmeldelser helst skal kunne afkodes på få sekunder, derfor vil der aldrig være tale om egentlig filmkritik, men om forbrugeroplysning. Og det synes ikke at være fair, at sammenligne forbrugeroplysning med filmkritik.«
Bange for at lægge sig ud
Ekko-redaktør Claus Christensen vil dog gerne begrunde, hvorfor bladet har valgt at gå i kødet på kritikerne.
»Det opstod fordi, at jeg havde hørt fra rigtig mange filmfolk, at de var godt og grundigt træt af anmeldere. At de syntes, niveauet var for dårligt.«
Nogle af de ramte anmeldere har bijobs på Ekko? Hvordan er stemningen?
»Jeg er klar over, at det er kontroversielt. Men vi synes også, hvis man anmelder kan sige sin mening, så skal vedkommende også være parat til at modtage kritik af sig selv. Nu kan så konkludere, at anmeldere også er et følsomt folkefærd.«
Er det ikke lidt forudsigeligt, at netop Politiken og Weekendavisen scorer højeste point?
»Tjoh. Til gengæld overrasker det mig, at Ekstra Bladet scorer fire stjerner,« siger Claus Christensen, og tilføjer at flere filmfolk faktisk har takket nej til at være i panelet, fordi de var bange for at lægge sig ud med anmelderne.
Smagsdommerne er instruktør Pernille Fischer Christensen, manuskriptforfatter og tildigere filmkonsulent Nikolaj Scherfig, tidligere filmskole-leder og direktør for Filminstituttet Henning Camre og filmselskabs-direktør Loke Havn.
Hvis du vil følge med i sagen, kan du fra fredag klikke ind på det nyoprettede debatforum på www.ekkofilm.dk. Nyhedsavisen anmelder, René Fredensborg, slap for anmeldelse, da han i måle-perioden var tilknyttet en anden redaktion.