Modekoncernen IC Group skærer 63 stillinger fuldtidsstillinger væk i koncernen.
Det er især i Danmark, at nedskæringerne rammer. Her vil 39 stillinger forsvinde.
Det oplyser koncernen, der står bag mærker som Tiger of Sweden, Peak Performance og Saint Tropez, i en pressemeddelelse.
At der skal være færre ansatte skyldes, at man reducerer i kapaciteten. Koncernen har tidligere på året solgt tøjmærkerne InWear, Matinique, Part Two og Soaked in Luxury til DK Company. Derfor skal der skæres 45 millioner kroner i kapacitetsomkostninger.
Herhjemme er det hovedkontoret og servicefunktionerne, der rammes "med henblik på at skabe en mere fokuseret og konkurrencedygtig supportplatform for koncernens Premium brands", skriver IC Group i pressemeddelelsen.
Men også uden for Danmarks grænser kan det mærkes, at der er blevet færre tøjmærker i koncernen.
I Asien samler man nogle af aktiviteterne på kontoret i Hongkong, mens kontoret i Shanghai, som primært servicerede den frasolgte Mid-Market division, lukkes ned.
I Rumænien vil fortsat varetage sourcing fra Europa og Nordafrika.
Samlet betyder det, at der skæres 24 fuldtidsstillinger væk uden for Danmark.
Koncernen vil informere om arbejdet med at reducere de overskydende kapacitetsomkostninger i forbindelse med de kommende kvartalsvise regnskabsaflæggelser, oplyser IC Group.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.