De danske håndboldherrer spiller sidste kamp i den indledende pulje i aften, når de møder Kroatien klokken 20:15.
Den danske landsholdsfløj Ann Grete Nørgaard kommer her med opskriften på, hvordan vi slår de kroatiske stjerner med playmaker Ivano Balic i spidsen:
"Forsvaret skal sammen med Søren Rasmussen og Niclas Landin i målet være Danmarks base i aften. Så kan vi få nogle kontraløb og få de nemme mål, der gør, at vi ikke skal op og lave 30 mål i reelt spil," siger Nørgaard til nyhedsbureauet Newspaq.
En af de kroatiske stjerner - bagspilleren Blazenko Lackovic - siger i dag til TV2, at det kroatiske hold er danskerne overlegne i alle spillets facetter. Det er den danske håndboldpige dog ikke enig i.
"Det er eddermame en hardcore påstand. Jeg synes Danmark har spillet noget rigtig flot håndbold, og specielt i angrebet har de spillet på alle tangenter. Jeg synes derimod, at Kroatien er meget afhængige af få fantastiske spillere, og jeg synes helt sikker, vi kan matche dem," siger landsholdsfløjen.
Med en sejr i aften kan Danmark få fire point med over i mellemrunden. Her venter stærke modstandere som Polen og værterne fra Sverige, men de danske drenge stopper ikke der.
"Jeg synes, det er realistisk med en semifinale, specielt hvis vi får fire point med over i mellemrunden. Danmark ridder på en bølge af selvtillid, og jeg nyder virkelig at se dem," slutter Ann Grete Nørgaard optimistisk.