Sejlerne Jena Mai Hansen og Katja Salskov-Iversen er godt på vej til at genvinde EM i 49erFX-klassen.
Mandag udbyggede OL-bronzevinderne således føringen, som de skabte søndag.
Ved mesterskaberne i Kiel sejlede de sig mandag til placeringerne 6, 2, 3 og 1 blandt de 66 startende både. Dermed var de for anden dag i træk bedst af alle.
De har lagt sig i spidsen foran en hollandsk duo på andenpladsen.
Ida Marie Baad og Marie Thusgaard sejlede sig mandag op på sjettepladsen i den samlede stilling.
Der er afviklet syv ud af 19 indledende sejladser. Derefter fortsætter de bedste både ud i en afsluttende sejlads om medaljerne.
I Nacra 17-klassen er Allan Nørregaard og Anette Viborg på en samlet tredjeplads efter førstedagen, hvor de placerede sig som nummer 8, 1 og 10 i de tre sejladser.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.