En børge med "Krudt" og en frikadellesandwich med 'remo. Det er den legendariske hofret hos Harry's Place på Nordre Fasanvej på Nørrebro. Og gerne skyllet ned med en "Bongo-bajer" (Cocio chokolademælk).
I 60 år har etablissementet sørget for både taxachauffører, kongelige og andet godtfolk, som skulle have stillet sulten i det ydmyge lokale. For pølserne er hjemmelavede på en fabrik i Vanløse og Krudt er en tophemmelig opskrift med chili, ketchup, rå løg og ....ja, resten er altså hemmeligt.
Men ifølge oplysninger fra Statstidende er den gået konkurs. Hvorfor er et mysterie, da der ALTID er masser af kunder i biksen. Overtegnede har faktisk aldrig været der, uden der var kunder. Selv på alle mulige skæve tidspunkter.
Mediet Finans arbejder på at få en kommentar fra Morten Bjerregaard fra Bjerregaard Advokatfirma, som er kurator i konkursboet efter Harry's Place.
Ifølge mediet var seneste regnskabsår ikke et godt år. Stedet tabte en halv million, som gjorde egenkapitalen negativ for første gang.
Gode nyheder
Og så de gode nyheder til alle københavnske fans af børger og krudt: I efteråret valgte ejer Jesper Frederiksen at udbyde den berømte pølsevogn til leje med afståelse. Det er lykkes at afstå pølsevognen, som stod til en pris på 1,85 mio. kr.
Jesper Frederiksen oplyser kortfattet til Finans, at afståelsen betyder, at pølsevognen kommer til at leve videre med en ny ejer. Og forhåbentligt med selvsamme børger, Krudt og frikadellesandwiches.