Administration 

Danmark vil gøre Afrikas Horn mere stabilt og sikkert

PRM / Danmark vil gøre Afrikas Horn mere stabilt og sikkert

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Pressemeddelelse fra Udenrigsministeriet

Danmark har en betydelig interesse i et stabilt og sikkert Afrikas Horn. Med programmets 3. fase støtter Danmark afrikanske og internationale aktørers arbejde med at sikre fred og stabilitet, bekæmpe voldelig ekstremisme og terrorisme, forebygge irregulær migration og flygtningestrømme samt fremme maritim sikkerhed i en region, der er vital for dansk og international skibsfart. Udgangspunktet for programmet er den ustabilitet, som situationen i Somalia medfører for hele regionen og de danske indsatser fokuserer særligt på Somalia, Kenya og Etiopien.

Udenrigsminister Anders Samuelsen deltager i dag i ministermødet i Bruxelles med deltagelse af ministre fra EU og den Afrikanske Union, hvor han blandt andet sætter fokus på det betydelige danske bidrag til fred og sikkerhed i Afrika.

Udenrigsminister Anders Samuelsen udtaler:

"Vores støtte til stabilitet, fred og sikkerhed på Afrikas Horn er central for hele regionens positive udvikling, men også for vores egen sikkerhed, velfærd og sikkerheden for vores virksomheder i området. Det nye Freds- og Stabiliseringsprogram udmønter ambitionen i Regeringens Udenrigs- og Sikkerhedspolitiske Strategi 2019-2020 om at forebygge og imødegå voldelig ekstremisme og irregulær migration. Vi beskytter os bedst selv gennem internationalt engagement og samarbejde.

Med programmet viser vi, at Danmark er villig til at hjælpe regionen med at skabe fred og stabilitet - til gavn for både afrikanere og danskere."

Konkret bidrager programmet bl.a. til lokal myndighedsudøvelse i områder befriet fra al-Shabaab, kvinder og unges deltagelse i freds- og tillidsskabende aktiviteter, rehabilitering af al-Shabaab afhoppere, bekæmpelse af hvidvask og terrorfinansiering samt bekæmpelse af grænseoverskridende, organiseret kriminalitet til lands og til vands.

Forsvarsminister Claus Hjort Frederiksen siger:

"Forsvaret af Danmark starter ikke ved vores egne grænser. Vi er nødt til at starte indsatsen i de dele af verden, hvor der er uro, og hvor terrorgrupper og kriminelle hærger. Samtænkte stabiliseringsindsatser i krydsfeltet mellem sikkerhed og udvikling er en særlig dansk kompetence og prioritet. Formålet med programmet er at bidrage til at styrke Europas og Danmarks sikkerhed gennem øget regional stabilitet i Østafrika. Derfor er freds- og stabiliseringsprogrammet for Afrikas Horn vigtigt.

Som en del af programmet har Forsvaret udsendt tre militære rådgivere til Kenya for at bidrage til at styrke den lokale og regionale evne til at håndtere konflikter og sikkerhedsudfordringer som eksempelvis pirateribekæmpelse i den vestlige del af det Indiske Ocean. Rådgivernes arbejde bygger på et længere varigt engagement i Afrika, og jeg ser det som en fordel, at Forsvarets personel kan bidrage med konkrete kompetencer til den langsigtede indsats for at stabilisere Afrikas Horn".


Baggrund

Danmark har gennemført freds- og stabiliseringsindsatser for Afrikas Horn siden 2011. Det nye program, der udgør tredje fase af indsatsen, omfatter indsatser for i alt 223 mio. kr. og løber over en fireårig periode fra midt-2018 til midt-2022. Programmet finansieres med midler fra den interministerielle Freds- og Stabiliseringsfond, som Udenrigsministeriet og Forsvarsministeriet bidrager til.

Freds- og stabiliseringsaktiviteterne er et element i en bredspektret dansk indsats i regionen, der omfatter landeprogrammer,udsendte freds- og stabiliseringsrådgivere, civilsamfundsstøtte og humanitære indsatser i Etiopien, Kenya og Somalia. Konkrete indsatser i det nye program omfatter bl.a. støtte til styrket regional konflikthåndtering, bidrag til at reducere voldelig ekstremisme gennem rehabilitering af al-Shabaab-afhoppere, bekæmpelse af terrorfinansiering og pengehvidvaskning samt støtte til FN's arbejde med grænseoverskridende kriminelle aktiviteter som menneskesmugling og smugling af våben, illegale varer og narkotika.

Som en del af programmet har Forsvaret udsendt tre militære rådgivere til Kenya for at bidrage til at styrke den lokale og regionale evne til at håndtere konflikter og sikkerhedsudfordringer. En rådgiver er placeret ved den danske ambassade i Nairobi med henblik på at varetage koordinationen af forsvarsrelaterede projekter. En anden rådgiver er udsendt til den nordiske rådgivnings- og koordinationsstab ved den Østafrikanske Reaktionsstyrke (EASF), mens en tredje rådgiver er placeret i staben ved den kenyanske flåde.

For yderligere information:

Udenrigsministeriet: særlig rådgiver Martin Lünell Christensen, 41 53 25 01

Forsvarsministeriet: pressevagten, 72 81 04 00

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen