En dybere dansk involvering i det amerikanske flyprojekt Joint Strike Fighter (JFS), ser ud til at blive en realitet til foråret. Det sker, efter at et flertal på Christiansborg torsdag forkastede et forslag om at afvente en uafhængig undersøgelse, skriver Ritzau.
»Danmark kan med 90 dages varsel kvit og frit trække sig ud af JSF-samarbejdet,« sagde forsvarsminister Søren Gade (V) fra talerstolen i Folketinget.
Når Danmark har involveret sig i JSF-samarbejdet, er det ifølge ministeren for, at Danmark og danske virksomheder kan få del i medproduktionen af de cirka 4.500 JSF fly, som forventes bygget, samt i den højteknologi, der ligger bag, skriver Jyllands-Posten.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.