Flere og flere ledige har skiftet kontanthjælpen ud med SU. Det viser nye tal ifølge Politiken.
Men den voldsomme vækst i tallene er kun begyndelsen. Det mener Verner Sand Kirk, direktør i AK-Samvirke, som organiserer landets a-kasser.
- Vi vil komme til at se det samme mønster hos dem, som står til at miste dagpengene, for hvad skal de ellers gøre, siger han til Newspaq.
I det første halvår af 2013 vil 17-23.000 danskere miste retten til dagpenge - og mange af dem forsørgelsesgrundlaget. Det viser et skøn fra regeringen.
Dette vil ifølge Verner Sand Kirk få endnu flere til at søge mod SU-systemet for at få en indtægt.
Men det er afgørende, at de ledige kommer ind på en uddannelse, de kan bruge og ikke bare SU-shopper.
- Der skal tilvejebringes nogle ordentlige uddannelsestilbud, som nytter noget og ikke bare kurser, der bliver hevet op af hatten, siger Sand Kirk.
Arbejdsmarkedsforsker fra Aalborg Universitet Flemming Ibsen er enig i, at uddannelsesområdet er et oplagt sted at søge hen, hvis man mister forsørgelsesgrundlaget, når dagpengene ryger.
- Mange af dem, der falder ud af dagpengesystemet, vil jo formentlig kigge sig om efter alternative forsørgelsesmuligheder, og uddannelse er jo en af dem, siger han til Newspaq.
Og selvom de lediges uddannelseslyst umiddelbart er en god ting, så kan den blive et problem, hvis uddannelsen udelukkende tages for at få penge ind på kontoen.
- Hvis man kun gør det for at få den SU-ydelse, så er det et spild af samfundets ressourcer, siger arbejdsmarkedsforskeren.
Han opfordrer til, at jobcentre og a-kasser går ind og vejleder de ledige med at finde uddannelser, der reelt set kan bringe dem videre.
Ifølge Politiken er antallet af 25-30-årige på SU steget med 22.000 personer siden 2008.
I aldersgruppen 31-45 år er antallet på SU steget med 7000 personer.