Onsdag kl. 6.30
Jeg var så træt i hele kroppen, da jeg vågnede i morges, det plejer jeg ellers ikke. Bekymrende, for det er jo første konkurrencedag til WorldSkills, og jeg skal jo gerne præstere det ypperste.
Efter morgenmaden forlader trætheden stille og roligt forlod kroppen, og da jeg først står ude på konkurrenceområdet, er jeg bare 100 % klar, fedt endelig at skulle i gang, nu ruller det endelig.
Onsdag kl.10.00
Efter de sidste instrukser fra dommere bliver sluppet løs. Min opgave er at lave et skab i kirsebærtræ og ahorn med udskæringer i lågen i form af det canadiske ahornblad - og den første delopgave var at få alt tegnet op.
Jeg fornemmer, at jeg ikke er helt så hurtig til som de andre, så jeg får lidt stress på.
Men heldigvis er jeg hurtig ved rundsaven og fræseren, og ved middagstid har jeg fuldstændig indhentet de andre og ligger faktisk forrest!
Onsdag kl. 15.00
Stegende hed eftermiddag. Vi arbejder i gigantiske telte, mens de mange tusinde besøgende går og står rundt omkring os. Så der bliver hældt noget vand ned i løbet af dagen.
Onsdag kl. 20.00
Jeg er bare så glad. Den første konkurrencedag er godt overstået – nu mangler jeg bare tre… Er helt oppe og køre over, hvor godt det er gået – over al forventning.
Nu skal jeg bare lige op til lidt team-coaching sammen med resten af gruppen, så er det i seng for at være klar til i morgen.
Desværre er der et par af de andre, for hvem dagen ikke har været helt så god, så dem skal vi lige ha’ givet lidt nyt gå -på -mod til i morgen, så de også kan blive klar… Godnat…
Dagbog fra VM i håndværk
17-årige Nilas Stouman skriver dagbog fra WorldSkills i Canada, hvor han kæmper for at blive verdensmester i møbelsnederkeri.
Han går på Roskilde Tekniske Skole og er i lære hos Solrød møbel & maskinsnedkeri.
I sin fritid skruer Nilas i gamle knallerter og motorcykler, hører rock og elsker risotto.