At være registreret som dårlig betaler er for mange danskere noget af et skræmmescenarium. Men alligevel foreslår regeringspartiet SF, at det nu skal være muligt frivilligt at lade sig registrere som dårlig betaler.
"Der er en række mennesker, der har svært ved at styre deres økonomi, og som let kommer til at gældsætte sig. Hvis man for eksempel er maniodepressiv, ludoman eller har en psykisk lidelse, som gør, at man køber uhæmmet ind i en kort periode og gældsætter sig i en grad, så det både kommer til at påvirke ens egen og ens families økonomi," siger socialordfører Özlem Cekic til Berlingske.
Hun mener, at mulige skyldnere derved tager mere ansvar for deres økonomi.
Hos Den Sociale Retshjælp, der yder frivillig gældsrådgivning, møder forslaget opbakning, det samme gælder hos Experian, der driver RKI-registret.
Kilde: Berlingske
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.