To spændende møder blev i forrige uge holdt i Mellemøsten. I Egypten mødtes den amerikanske udenrigsminister Condoleezza Rice med cheferne fra efterretningstjenesterne i Jordan, Egypten, Saudi-Arabien og De Forenede Arabiske Emirater, og et par dage senere mødtes de arabiske ledere til topmøde i Riyadh.
Hvilke af de møder var det vigtigste og signalerede tonen, indholdet og retningen for de arabiske lande? Topmødet var et rutine-topmøde, der udstedte en historisk, men fem år gammel, erklæring om et fredstilbud til Israel. Rice-mødet med efterretningstjenesterne var en nyhed, der fortjente mere gransken ¿ både for dets nuværende, men også fremtidige betydning.
Sikkerhed er vigtigt
Mødet synes at være en af den slags bemærkelsesværdige udviklinger, som arabiske ledere skal forklare deres egen borgere.
Som den irakiske sikkerhedssituation dagligt viser, så er sikkerhed en større del af dagligdagen for arabere og deres lande. Borgerne har brug for at vide, at de kan forlade deres hjem om morgenen og være sikre på at komme tilbage om aftenen i live.
Sikkerhed er ikke et bandeord, og de arabiske sikkerhedsorganisationer behøves ikke nødvendigvis være hemmelige og en verden af skygger og hvisken. Den moderne arabiske stat har alle en hjemlig politik, der placerer sikkerhed og regimets overlevelse over alt andet. De få arabiske lande, der har tilladt deres efterretningstjenester at misbruge deres rolle, er blevet til groteske politistater.
Information til borgere
Men en række arabiske lande overvejer at give deres efterretningstjenester en ny rolle i udenrigspolitikken og i den hjemlige politik.
Arabiske borgere fortjener at blive informeret om de fulde konsekvenser. Især hvis vi er vidner til et sammenrend mellem USA s Israel-definerede Mellemøst-politik og en række arabiske efterretningstjenester. Arabiske efterretningstjenester spiller allerede en stor rolle i den offentlige politik, og nogle arabere frygter den udvikling, hvis det bebuder en tilnærmelse mellem amerikansk og arabisk politik fastsat i israelsk-amerikanske interesser, mens arabiske landes nationale rettigheder og sikkerhedsbehov svinder.
Det er ikke sikkert, at det vil gå sådan, men det er en legitim bekymring. Stabilitet og sikkerhed er for alle arabiske lande legitime mål og må opnås omhyggeligt inden for loven af alle efterretningstjenester, politi, væbnede styrker og andre sikkerhedstjenester.
Mere gennemskuelighed
Men hvis virkelige sikkerhedstrusler kræver, at arabiske efterretningstjenester bliver spillere på den udenrigspolitiske scene, ville deres mål være lettere at opfylde, hvis de informerer deres borgere mere åbent omkring, hvad der foregår.
Uanset hvad, vil en mere gennemskuelig proces kun gavne arabiske lande og borgere og de sikkerhedstjenester, der arbejder hårdt for at beskytte begge dele.
Rami G. Khouri er leder af Issam Fares-instituttet på Det Amerikanske Universitet i Beirut, chefredaktør på den libanesiske avis Daily Star og med-modtager af Pax Christi International Peace Award i 2006.