Computernørder blokerer it-giganten CSC
Computer nørder blokerer it-giganten CSC
Jens Peter Kildevang
200 PROSA-medlemmer og aktivister fra støttenetværket for de 120 lockoutede CSC-ansatte stod i morges klar foran it-giganten CSC med flag og breve til de 40 indere, som ledelsen har hentet hertil som strejkebrydere. CSC og forbundet PROSA er i midt i en tilspidset overenskomstkonflikt. CSC har lockoutet 120 danske it-ansatte, og til juni vil CSC-ansatte, der er medlem af PROSA, strejke. Jens Peter Kildevang.
På skilte blev de 40 indere, som CSC har hyret ind til at hjælpe understrejken til juni, oplyst om, at de danske CSC-ansatte byder dem velkomne som kolleger, "Men I skal ikke tage vores jobs. Vi vil ikke slås, men have en fair aftale," stod der på løbesedler og plakater. Jens Peter Kildevang.
De ansatte lod dog biler og ansatte komme ind på virksomheden. Støttenetværket kalder happeningen for en "virtuel blokade", for godt nok befinder CSC’s hovedkvarter sig i Valby, men CSC’s hovedserver befinder sig på den anden side af jordkloden, ligesom mange andre aktiviteter i virksomheden foregår rundt omkring i verden. Jens Peter Kildevang.
"Stop konflikten og startforhandlinger - NU!" og "Støt de kæmpende it-folk på CSC," stod der på skilte. CSC vil af med en tryghedsaftale, der giver ansatte op til et års længere opsigelsesvarsel med løn. Det dobbelte af hvad funktionærloven giver ret til. De ansatte er parat til at gå 10 % ned i løn, men det er ikke nok for ledelsen, der vil af med en lang række punkter i overenskomsten. I følge PROSA vil det medføre en samlet lønnedgang på 30 %. Jens Peter Kildevang.
Aktivister fra andre fagforbund var også mødt op for at vise deres støtte. De frygter, at andre multinationale virksomheder vi lade sig inspirere af CSC's hårde kurs overfor ansatte og overenskomster, fortalte de til Avisen.dk's udsendte. Andre faggrupper på CSC organiseret i akademiske forbund og HK frygter, at det snart er deres tur til at gå ned i løn og få fjernet store dele af overenskomsten. "Hvornår er det vores tur? Det vil vi ikke vente på. Derfor er det vigtigt, at PROSA ikke bøjer sig," sagde en CSC-ansat, der var mødt op i en pause for at støtte demonstrationen. Jens Peter Kildevang.
Der blev sunget amerikanske fagforenings-protest-sange til det amerikansk-ejede CSC: "Workers unite in solidaity" - "Arbejdere foren jer i solidaritet," lød it-folkenes sang tirsdag morgen foran CSC's hovedkvarter på Retortvej 8 i Valby i København - lige overfor Grøntorvet og Klimafængslet. Jens Peter Kildevang.
Se næste billeder
Underholdning
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Kendte
Krimi
Krimi
Underholdning
Krimi
Underholdning
Krimi
Nyheder
Nyheder
Kendte
Krimi
Sport
Krimi
Underholdning
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Film og TV
Nyheder
Nyheder
Film og TV
Sport
Underholdning
Sundhed
Iværksætteri
Nyheder
Nyheder
Generelle nyheder
Underholdning
Krimi
Film og TV
Advertorial
Nyheder
Advertorial
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Kendte
Krimi
Underholdning
Krimi
Nyheder
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Krimi
Nyheder
Nyheder
Debat
Advertorial
Mad og drikke
Krimi
Krimi
Nyheder
Sundhed
Krimi
Kongelige
Krimi
Krimi
Nyheder
Nyheder
Nyheder
Krimi
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.
Underholdning
Nyheder
Underholdning
Nyheder
Underholdning
Kendte
Nyheder