Filmstjernen George Clooney - som var blandt de første fremtrædende demokratiske støtter, der opfordrede Biden til at trække sig - storroser præsidentens beslutning om ikke at stille op til genvalg.
Det sker i en meddelelse, som det amerikanske medie CNN bringer tirsdag.
- Præsident Biden har vist, hvad sandt lederskab er, siger Clooney.
- Han redder demokratiet igen, fortsætter den 63-årige skuespiller.
Samtidig meddeler Clooney, at han støtter vicepræsident Kamala Harris' forsøg på at blive valgt som præsident.
- Vi er alle så begejstrede over at støtte vicepræsident Harris' historiske mission, siger han.
En tv-debat 27. juni med Donald Trump blev for alvor begyndelsen på enden for Joe Bidens håb om et genvalg til posten som USA's præsident. Her blev Biden kritiseret for at fremstå usammenhængende, usikker og præget af sin alder.
10. juli opfordrede Clooney præsidenten til at trække sig i New York Times.
- Jeg elsker Biden. Som senator. Som vicepræsident og som præsident. Jeg anser ham for at være en ven, og jeg tror på ham. Tror på hans karakteregenskaber. Tror på hans moral, stod der.
Biden har vundet mange slag, konstaterede Clooney.
- Men han kan ikke vinde kampen mod tiden, skrev skuespilleren.
Clooney beskrev blandt andet, at han for nylig var sammen med Biden ved en fundraiser, og at det ikke var den samme Biden, som han kendte fra valgkampen i 2020.
Efter en lille måned med tiltagende pres trak Biden sig søndag fra kampen om at blive valgt til Det Hvide Hus i november.
Biden støtter nu Harris, som hurtigt har opnået støtte fra mange vigtige skikkelser i partiet.
Amerikanske medier og Demokraterne siger derudover, at Kamala Harris nu har støtte fra flere end 2500 af Demokraternes delegerede, som vælger præsidentkandidaten.
/ritzau/