Leveret af Ritzau Fokus
Opdateret kl. 08:23
Den danske skuespiller Claes Bang modtog en fornem hæder, da han lørdag aften fik en European Film Award som årets bedste mandlige hovedrolle.
Han fik prisen får sin hovedrolle i filmen "The Square", der tidligere på året modtog Guldpalmen i Cannes.
Filmen stjal al opmærksomheden ved prisoverrækkelsen i Berlin, hvor den løb med hele seks priser.
Ikke nok med, at den blev udnævnt til bedste film og bedste komedie.
Filmens svenske instruktør, Ruben Östlund, fik ved samme lejlighed også en pris for bedste manuskript og for bedste instruktion, ligesom Josefin Åsberg fik en pris for bedste scenografi.
Claes Bang spiller hovedrollen i det satiriske drama, hvor han er kurator for et kunstmuseum, som har en ny udstilling på vej.
Ulrich Thomsen, Anders W. Berthelsen, Jesper Christensen, Mads Mikkelsen, Thure Lindhardt og Jakob Cedergren har alle tidligere været nomineret til en European Film Award for bedste mandlige hovedrolle.
Ingen af dem har dog fået den prestigefyldte pris, der har været uddelt af Det Europæiske Filmakademi siden 1988 og er det europæiske svar på en Oscar.
Det er indtil nu heller ikke lykkedes nogen danskere at få en pris som årets bedste kvindelige hovedrolle.
Lars von Trier og Susanne Bier er dog begge blevet hædret som bedste instruktør for henholdsvis "Dogville" og "Hævnen".
50-årige Claes Bang har tidligere medvirket i film som Lærkevej, Blå Mænd og Nynne, ligesom han formentlig er kendt af mange som politimanden Martin i tv-serien om Anna Pihl.
Han har også medvirket i en lang række teaterstykker. Blandt andet har han i mange år optrådt med en en monolog, der bygger på Jan Guillou-romanen "Ondskaben".
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.