Kolo Touré ser ud til at blive den første forstærkning til Manchester Citys forsvar, efter klubben allerede har brugt mere end 600 millioner kroner på at købe nye angribere.
Det er navne som Carlos Tevez, Roque Santa Cruz og Emmanuel Adebayor, som har fået kreditkortene til at gløde i Manchester, men det er endnu ikke lykkedes at hente nye forstærkninger til forsvaret. Det ser nu ud til at lykkedes, skriver The Guardian.
Kolo Touré har allerede udtalt, han gerne vil væk fra Arsenal, hvor bl.a. et skænderi med forsvarskollegaen William Gallas gjorde sidste sæson til en bitter fornøjelse for Touré.
Manager Mark Hughes og Manchester City er ellers blevet sat i forbindelse med en lang række forsvarspillere med Chelseas John Terry og Evertons Joleon Lescott som de mest prominente, men nu tyder alt på, de snart kan skrive en ny på holdkortet.
Arsene Wenger har allerede hentet en erstatning for Kolo Touré, da Arsenal sikrede sig belgieren Thomas Vermaelen.