José Mourinho, manager for Premier Leagues førerhold, Chelsea, har ordet i sin magt, og portugiseren er verdensmester i at lægge pres på modstanderne.
I årets tætte Premier League-top spillede Mourinho forleden presset over på Manchester City, som ifølge Chelsea-manageren er favoritter til titlen og "har skæbnen i deres hænder".
Men den slags udmeldinger frembringer kun latter hos Manchester Citys anfører, belgiske Vincent Kompany.
- Det er meget simpelt i fodbold. Vinderen har altid ret, og taberen tager altid fejl, siger Kompany til Sky Sports.
- Medmindre at manageren tager fodboldstøvler på og starter i angrebet, så er jeg ikke bekymret for, hvad han siger.
Manchester City er på fjerdepladsen i Premier League med 57 point - seks point bag Chelsea, men med to kampe til gode. Arsenal og Liverpool har begge 59 point.
- Som jeg ser det, er der fire hold, der kæmper om det. Måske har City og Chelsea en lille fordel, men omvendt har Liverpool virkelig momentum for tiden.
- Og Arsenal får sandsynligvis deres momentum tilbage, når de vinder en kamp, så det er virkelig en god liga for de neutrale. Jeg tror, det vil blive tæt lige til slutningen, siger Vincent Kompany.
Sidste runde i Premier League spilles den 11. maj.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.