Kræftsygdommen har plaget Hugo Chávez gennem længere tid. I juni 2011 fortalte han for første gang sine landsmænd, at han har fået to operationer for at fjerne ondartede kræftsvulster.
Han fik endnu en operation i februar, og inden for kort tid skal cubanske læger foretage det fjerde indgreb i et forsøg på at få bugt med sygdommen.
To gange har Chávez erklæret, at han var rask, men siden er kræften vendt tilbage i hans krop.
Præsidenten har ikke oplyst hvilken type kræft, han kæmper imod, men nøjedes med at sige, at det er i området omkring underlivet. Oppositionen kræver større åbenhed fra hans side.
Chávez' helbred kan have store følger for både Venezuela og resten af regionen, i og med, at en række latinamerikanske og caribiske naboer - såsom Cuba, Nicaragua, Bolivia og Ecuador - er blevet afhængige af de billige olieleverancer fra Venezuela.
Særligt Cuba nyder godt af den billige olie. Venezuelas regering sender omkring 115.000 tønder dagligt til øen på særdeles favorable vilkår.
/ritzau/