Administration 

Chok-tal: Hver femte taxichauffør udsættes for grov vold

En gennemsnitlig taxichauffør udsættes for 15-20 utrygge situationer per år, viser en rapport. (Foto: Foto: Scanpix/arkiv)

Vold og trusler er en del af jobbet for landets taxichauffører. Nu lægger en arbejdsgruppe nedsat af Transportministeriet op til nye tiltag, som kan øge sikkerheden.

Hver femte taxichauffør blev i 2014 udsat for grov vold. Fire ud af fem taxichauffører blev udsat for trusler i samme periode.

Og en gennemsnitlig taxichauffør udsættes for 15-20 utrygge situationer per år.

Det er de barske realiteter i taxibranchen, hvor utryghed er en del af jobbet.

Det afslører en ny rapport fra Transportministeriet, der for første gang har sat tal på de massive sikkerhedsproblemer i taxibranchen.

Som en direkte konsekvens heraf lægger en arbejdsgruppe med deltagelse af blandt andet Trafikstyrelsen, taxibranchen, 3F og Arbejdstilsynet nu op til nye sikkerhedstiltag og bedre uddannelse i konflikthåndtering for taxichaufførerne.

- Vi vidste jo godt, at det at være taxichauffør er et udsat job. Men at omfanget er så stort kommer også som en overraskelse for os, der kender branchen godt, siger Trine Wollenberg, direktør i taxivognmændenes brancheorganisation, Dansk Taxi Råd, til Avisen.dk.

Problemer med at sove om natten

Arbejdsgruppen blev nedsat af tidligere transportminister Magnus Heunicke (S), efter en taxichauffør blev banket ihjel under et groft overfald i Brønshøj i oktober 2014.

Siden har der været stille om udvalgets arbejde, men nu har Transportministeriet lagt de opsigtsvækkende konklusioner fra undersøgelsen frem.

I alt 769 personer - 12 procent af alle landets taxichauffører - har svaret på en lang række spørgsmål om deres hverdag på jobbet. Og det er en hverdag præget af ubehagelige oplevelser.

Volden og truslerne opstår især i julefrokostsæsonen og fredag og lørdag nat, hvor mange kunder er fulde eller påvirkede. Og det sætter sine spor hos mange af taxichaufførerne.

For eksempel oplever cirka 20 procent af chaufførerne, der har været udsat for grov vold, problemer med at sove om natten. Halvdelen er nervøse eller bange for at passe deres arbejde, mens cirka 30 procent af overvejer at søge nyt job. 

Chauffører er ikke overraskede

Spørger man taxichaufførerne selv, er de dog knap så overraskede over, at så mange af deres kolleger oplever vold og trusler.

- Det er selvfølgelig lidt rystende at få bekræftet, hvad vi har råbt op om i de sidste 20 år. Men det står meget godt mål med det, vi oplever i den virkelige verden, siger Jens Laursen, talsmand for Taxachaufførernes Landsklub under 3F.

Han mener, at myndighederne - både politiet og politikerne - har taget alt for let på taxichaufførernes gentagne opråb om utryghed og vold på jobbet.

Arbejdsgruppen har lavet en række anbefalinger om tiltag, der kan forbedre sikkerheden, og som der nu skal arbejdes videre med. De omfatter blandt andet en bedre uddannelse af taxichauffører med mere fokus på konflikthåndtering.

Og det er et område, hvor man burde have sat ind langt tidligere. Det erkender Trine Wollenberg, direktør i Dansk Taxi Råd.

- Det er vigtigt, at vi får kigget på uddannelsen. Vores chauffører skal være bedre rustet til at møde de udfordringer, som de bliver udsat for. Det kan til tider være svært at læse passagerernes sindelag og håndtere optræk til konflikter, og der kan bedre uddannelse være en hjælp, siger hun.

Ønske om strengere straffe

Arbejdsgruppen har ikke kigget på, hvordan overfald på taxichauffører bliver takseret i retssystemet. Men her er taxibranchen og chaufførerne enige om, at der er behov for at stramme op. 

- Sørg nu for at vold og trusler mod både buschauffører, taxichauffører og sosu’er for den sag skyld kommer ind under de samme skærpede straffe som overfald på politibetjente og andre tjenestemænd, lyder opfordringen fra Jens Laursen, Taxachaufførernes Landsklub.

Avisen.dk har forsøgt at få et interview med transportminister Hans Christian Schmidt (V) om omfanget af vold og trusler mod taxichauffører og behovet for nye sikkerhedstiltag.

Det har dog kun været muligt at få en skriftlig kommentar fra ministeren, hvor han hverken forholder sig direkte til problemets omfang eller de konkrete anbefalinger fra arbejdsgruppen.

"Jeg synes rapporten er et godt og relevant arbejde. Jeg vil lade den indgå i de igangværende forhandlinger om en ny taxilov. Det er vigtigt, at taxichauffører kan føle sig trygge i deres erhverv, og at der derfor også løbende ses på initiativer, der kan øge sikkerhed. Og det er et godt initiativ fra erhvervet, der netop kender forholdene derude bedst," lyder det i en skriftlig kommentar fra Hans Christian Schmidt.

Arbejdsgruppens anbefalinger

Arbejdsgruppen har lavet en række anbefalinger om tiltag, der kan forbedre sikkerheden, og som der nu skal arbejdes videre med. De omfatter blandt andet:

  • Bedre uddannelse af taxichauffører med mere fokus på konflikthåndtering - samt ny, obligatorisk efteruddannelse af chauffører i konflikthåndtering
  • Mulighed for pengeløse taxier, som ikke tager mod kontant betaling
  • Obligatoriske bærbare alarmer til taxichauffører
  • Undersøgelse af om uniformer har en positiv effekt på sikkerheden

Kilde: Rapport fra arbejdsgruppen om sikkerhed i taxier

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit