Der er sur, rasende og så er der Jim Lyngvild. For tiden topper han netop den skala og har derfor taget drastiske metoder i brug.
På tirsdag skulle hans nye bog være udkommet. Bogen ”Shitstorm”, som fortæller hans egen, Ghita Nørby og Anna Sophia Hermansens oplevelser om at stå en såkaldt shitstorm – enten af egen fri vilje, eller helt ufrivilligt.
Den nye shitstorm som – sandsynligvis - rammer trekløveret nu, er hvirvlet i gang af Jim Lyngvild, som altså få dage før udgivelsen, har besluttet sig for at sætte en stor kæp i hjulet på projektet, så bogen med hans egne ord ikke udkommer alligevel.
På facebook fortæller Lyngvild, hvad der har fået ham til at stækket stikket på hele udgivelsen.
- Da jeg fik bogen fra tryk i går, begyndte jeg faktisk at græde. Den er så grimt trykt og stedmoderligt behandlet. Lille og på det billigste papir og med et lay-out og en forside (som jeg flere gange har prøvet at ændre uden held) men som ser endnu mere tarveligt ud i det snollede format, skriver Jim Lyngvild.
Han kæmper især for Ghita Nørbys ret til at udkomme på et flottere papir og et større format, forstår man af den videre tekst.
- Det er store ord fra en af vores største og mest begavede kunstnere, pakket ind i lokums-papir.
Den bog, med den indpakning, VIL jeg ikke have på gaden, skriver Jim Lyngvild, som derfor, med hans egne ord, har stoppet udgivelsen.
- Jeg har i dag gjort noget jeg aldrig har gjort før… stoppet en bog fra at komme i butikkerne. Ghitas, Anne Sophias og min nye Shitstorm bog byder på guldkorn, især fra Ghita og Anne Sophia Mygind Hermansen, om livets store spørgsmål… om at blive svinet til i medierne og hvordan det sætter sig som en pil i hjertet, skriver Jim Lyngvild.
Hvis man skal tage Lyngvilds ord for gode vare, og han vitterligt har forhindret bogen i at udkomme, kommer det til at koste forlaget en formue.
Bogen er som bekendt allerede trykt og for længst solgt ud til landets boghandlere – både de fysiske og webshops. Den skulle også være præsenteret på den store kommende bogmesse. Og julesalget, som venter lige om hjørnet, ryger også til andre bøger.
Hverken Ghita Nørby, Anne Sophia Hermansen eller forlaget, Falco, har kommenteret på Jim Lyngvilds udmelding på facebook.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.