Ritzau
Opdateret kl. 18:53
Den dømte hovedmand i sagen om "Operation Greed" er dagen før domsafsigelsen i Københavns Byret fløjet til Barcelona. Naveed Anwar har ellers troligt mødt op til hvert eneste af de tidligere mange retsmøder.
Det oplyser specialanklager Maria Cingari sent torsdag eftermiddag, hvor hun beder om at få varetægtsfængslet ham og fire andre, som hun betegner som undvegne.
- Det vil virke stødende på den almindelige dansker, hvis de kan møde Naveed Anwar i kiosken eller andre steder, siger Maria Cingari.
Naveed Anwar er torsdag idømt fængsel i syv år.
Hans forsvarer, advokat Jakob Arrevad, protesterer imod fængsling. Under sagen har han allerede været varetægtsfængslet i 745 døgn, gør han opmærksom på.
Lillebroren Usman Anwar har fået fængsel i seks år og seks måneder. Også han er netop fløjet til Barcelona. Det skete i mandags.
Hans forsvarer, advokat Jakob Lund Poulsen, protesterer imod kravet om varetægtsfængsling. Han lægger vægt på, at Usman Anwar har anket dommen til frifindelse.
- Usman holder noget ferie, siger Jakob Lund Poulsen, der bemærker, at han vil komme retur til Danmark i næste uge.
- Han har ikke nogen intention om at unddrage sig ansvaret, siger han.
Forsvareren tilføjer, at en tiltalt ikke har pligt til at være til stede ved domsafsigelsen.
En tredje mand fra inderkredsen i affæren om fiktive fakturaer for i alt 532 millioner kroner har ligeledes valgt at forlade Danmark for kort tid siden.
Tasawar Hussain rejste i juni til Istanbul. Han har fået samme straf som Usman Anwar.
Men efter at have overvejet spørgsmålet afviser de to dommere i Københavns Byret, at der er grundlag for varetægtsfængsling af de dømte.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.