I slutningen af januar 2024 kunne Lolland Kommune i en pressemeddelelse fortælle, at kommunen havde fundet en chef til den nye, sammenlagte sektor, Service, Bygninger og Faciliteter.
Arkitekt og bygningskonstruktør Christen Sonnichsen tiltrådte 1. februar som sektorchef, men blev kun til og med marts i jobbet.
Christen Sonnichsen får i forbindelse med sin fratrædelse ved udgangen af marts 2025 udbetalt en fratrædelsesgodtgørelse på 1.109.414,44 kroner inklusive pension svarende til et års løn jævnfør "Rammeaftale om kontraktansættelser af chefer".
Det viser en aktindsigt i Christen Sonnichsens fratrædelsesgodtgørelse, som Folketidende har fået.
I praksis betyder det, at Christen Sonnichsen får to års løn - altså sin "normale" løn indtil april 2025, hvor han fratræder, og så et års løn oveni.
Det bekræfter Charlotte Løjmand, juridisk personalekonsulent i Lolland Kommune, overfor Folketidende.
50-årige Christen Sonnichsen kom til Lolland Kommune fra en stilling som afdelingsleder af tværgående facility management på Københavns Professionshøjskole. Tidligere har han arbejdet som bygherrerådgiver i Albertslund Kommune og har udviklet koncepter indenfor blandt andet energirenovering, portefølgestyring og bæredygtig facility management.
Folketidende har forgæves forsøgt at kontakte Christen Sonnichsen for at få en kommentar.