Det ser voldsomt ud, når det sker. To eller tre etager høje lastbiler ligger smadrede i rabatten med hundredevis af døde eller sårede grise.
Og ved siden af står - alt for ofte, viser det sig - en brødbetynget og uerfaren chauffør.
Når grisetransporter kører galt, er det nemlig i langt de fleste tilfælde chaufførens skyld. Enten fordi han har været uopmærksom eller fordi han simpelthen ikke vidste, hvordan man skulle styre så høj en lastbil.
Det viser en undersøgelse, som Dansk Transport og Logistik-magasinet har lavet. Magasinet har analyseret 12 af de 14 ulykker, som indtraf i 2006, og er nået frem til, at 10 af ulykkerne skyldtes fejl fra chaufførernes side.
Og det er ikke godt, erkender formand for transportgruppen, Ove Brock Gjern.
- De grønne chauffører glemmer, hvor højt tyngdepunktet er på grisetransporterne, siger han til DTL og forklarer, at der har været en sand medarbejderflugt fra chaufførområdet.
- Mange forlader dyretransportbranchen. De er skræmt af de skarppe sanktioner, siger han.
Nu skal en række specialkurser for de uerfarne chauffører rette op på den grumme statistik.