Den tyske mesterklub Ludwigsburg har fritstillet samtlige spillere og begæret sig selv konkurs. Det kom frem mandag eftermiddag, fortæller den danske ungdomslandsholdsspiller, Anne With Johansen, til TV2 Sporten.
Ifølge den 21-årige bagspiller blev spillerne indkaldt til et møde mandag eftermiddag, hvor de fik den nedslående besked.
– Vi fik bare at vide, at vi var fritstillet. Det er sket meget pludseligt og kom bag på os alle. Der har ikke været nogen tegn fra klubben på, at økonomien haltede, siger hun til TV 2 Sporten.
Anne With Johansen, der begyndte karrieren i Ajax København, har siden 2021 været en fast del af ungdomslandsholdet og var med til at vinde sølv ved U-VM i 2022.
Hun skiftede til Ludwigsburg for to år siden. Klubben har siden 2022 været dominerende i den tyske liga og nåede så sent som sidste år Champions League-finalen.
Ifølge Bild har klubben akkumuleret en gæld på to millioner euro, svarende til omkring 15 millioner kroner. Klubbens ledelse arbejder nu på at videreføre projektet i en mere beskeden skala.