For tredje gang skal inventar og andre historiske ting fra Valdemar Slot under hammeren på en auktion. Det sker den 14. juni og forud for den auktion har Caroline Flemings lillesøster, Louise Iuel Albinus, været ude og kritisere Caroline Fleming direkte.
Efter deres fars død ejede søstrene sammen deres barndomshjem Valdemar Slot på Tåsinge, men i forbindelse med et årsregnskab blev søstrene uenige. Caroline Fleming nægtede at underskrive regnskabet, og det førte i sidste ende til en tvangsopløsning.
Det endte med, at Louise Iuel Albinus købte slottet, men al inventaret blev siden hentet. Det tilhører Caroline Flemings ældste søn, Alexander, som stod som arving til al indboet.
Denne gang er det blandt andet historiske dokumenter, der beviser familiens adelighed og at de nedstammer fra søhelten Niels Juel. Og det er tilsyneladende mere, end Louise kan bærer. Overfor Billed Bladet langer hun ud efter sin søster.
- Jeg synes, at det er meget trist, at hun ikke har respekt for kulturarven, fordi vi er opdraget ens, og jeg ved i hvert fald, hvad vores far ville ønske, siger Louise Iuel Albinus til ugebladet.
Billed Bladet har også fået ord fra Caroline Fleming, som - via sin presserepræsentant - nægter at have noget med auktionerne at gøre.
- Caroline er ikke involveret i de auktioner og beslutninger bag dem. Hun har selv været nødt til at købe de ting tilbage, der stod hende nær, lyder det til Billed Bladet.
Louise Iuel Albinus har været til stede ved de andre auktioner og har forsøgt at købe nogle af de "vigtigste" ting tilbage til slottet, i det omfang, det har været økonomisk muligt for hende.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.