Et køb af to sæt falske høretelefoner blev begyndelsen på en sag, der nu har kostet en 35-årig butiksindehaver en betinget fængselsdom. Manden fra Struer er ved Retten i Kolding blevet idømt 40 dages betinget fængsel for design- og varemærkekrænkelser, oplyser National enhed for Særlig Kriminalitet, NSK.
Retten fandt, at manden som ejer af en nu lukket telebutik i Kolding fra november 2023 til februar 2024 havde udbudt, markedsført og opbevaret i alt 1.057 kopivarer. Varerne omfattede blandt andet telefoncovers, høretelefoner og opladere. Langt størstedelen var ifølge NSK forfalskede Apple-produkter.
Sagen begyndte, da en kunde købte to sæt høretelefoner i butikken og efterfølgende konstaterede, at de var kopier. Kunden anmeldte derefter sagen til politiet.
- Jeg er tilfreds med dommen. Når man sælger kopivarer snyder man ikke alene kunderne, men også de retmæssige rettighedshavere. I denne sag var det netop en kunde, der fik politiet på sporet af de mange ulovlige kopivarer, siger anklagerfuldmægtig Kirstine Katrine Knudsen fra NSK.