Overfyldte hospitaler med sukkersygepatienter og folk med blodpropper.
Det kan blive konsekvensen, hvis De Konservative får gennemført deres forslag om brugerbetaling hos de praktiserende læger.
»Jeg mener ikke, at det er en særlig effektiv måde at indsamle penge på. Man risikerer, at folk bliver væk fra lægen, og det kan ende med at koste samfundet dyrt,« siger sundhedsøkonom Jakob Kjellberg fra Institut for Sundhedsvæsen.
Sært ved lægebesøg
Jakob Kjellberg frygter især, at mange danskere vil droppe de forebyggende sundhedstjek hos lægen,
»Allerede i dag er det et problem, at mange har svært ved at tage sig sammen til at gå til læge, når det handler om at forebygge sygdomme. Hvis de oven i købet skal betale for det, risikerer man, at man ikke får hånd om sygdommene i tide,« siger Jakob Kjellberg.
Til lægen med forkølelse
De Konservatives finansordfører Lars Barfoed (V) mener, at det er et spørgsmål om at ændre på danskernes vaner.
»Jeg tror, det handler meget om en grundlæggende adfærdsændring. At man for eksempel overvejer, om der er nogen grund til at gå til lægen, hvis man bare er lidt forkølet,« siger han og understreger, at brugerbetalingen kun skal gælde dem med en høj indkomst.
Hvor meget det skal koste at gå til lægen, og hvorvidt det gælder alle former for lægebesøg, ønsker Lars Barfoed ikke at konkretisere.
»Jeg ved bare, at det inden for nogle få år bliver nødvendigt at prioritere, hvad vi vil bruge vores offentlige midler til,« siger han.
Fogh afviser
Statsminister Anders Fogh Rasmussen (V) afviser imidlertid, at De Konservatives forslag kan til virkelighed.
»Regeringen har ingen planer om at indføre brugerbetaling,« fastslog han i går på sit ugentlige pressemøde og opfordrede regeringspartneren til at lade Skattekommissionen arbejde i fred.
»Jeg synes ærlig talt, at Skattekommisionen er bedre tjent med, at vi ikke blander os i dens arbejde. Lad dem komme med deres eget bud, når de er færdige.«
På pressemødet pegede Anders Fogh Rasmussen på, at gratis lægebesøg er en af de opgaver, som samfundet har pligt til at løse i fællesskab.