Torsdag i næste uge skal Bruce Springsteens mange danske fans sidde parat ved computerne.
Der bliver nemlig sat billetter til salg til koncerten, som 'The Boss' giver i Parken i København onsdag 22. juni. Det melder Billetnet.dk.
Den amerikanske legende har sit E Street Band med sig til København, der gæstes som led i Bruce og bandets kritikerroste The River Tour.
Turneen gik i gang for par uger siden i Pittsburgh, USA, og er Bruce's første turné i to år.
Touren er opkaldt som hyldest til klassikeren The River, der har 35 års jubilæum i år. Når den rammer Europa denne sommer, vil Bruce og bandet ikke kun besøge Danmark i Skandinavien, men også Sverige (Ullevi Stadion i Stockholm, 25. juni), og Norge (Ullevål Stadion i Oslo, 29. juni).
Det er tre år siden, Danmark sidst kunne opleve Springsteen i henholdsvis Parken og Jyske Bank Boxen ved to udsolgte koncerter. I 2014 kiggede Springsteen og bandet forbi Roskilde Festival, og nu kommer han så endelig tilbage til Danmark.
Billetsalget starter torsdag den 25. februar kl. 10 via Ticketmaster.dk/Billetnet.dk.
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.