Administration 

Brokkerøve eller lalleglade: Danskerne er splittet af fodbold

(Foto: Foto: Liselotte Sabroe/Ritzau Scanpix)

Blog: Danmark er blandt verdens 16 bedste fodboldhold. I hvert fald til VM. Nogle er lykkelige og glæder sig til søndag, hvor Danmark spiller mod Kroatien. Andre ligefrem skammer sig over, at verden betragter danskernes som et af VMs hidtil kedeligste hold. Men er der en sandhed midt imellem, spørger Medianos chefredaktør Peter Brüchmann i denne blog.

Tip det rigtige VM-resultat i Avisen.dk's gratis tips-spil og vind gavekort: www.avisen.dk/vmspil 

Hver dag trækker vi lod om 2 x gavekort på 250 kroner som frit kan vælges på sendentanke.dk

’Var det her de kedeligste 90 minutter i sportens historie.?’

Ikke fodboldens. Ikke VMs historie. Nej, hele sportens.

Det var VM-kampen mellem mægtige Frankrig og noget mindre Danmark, der blev talt om. Det var i The Guardins fodboldpodcast tirsdag aften efter, at Danmark havde kvalificieret sig til VMs 1/8-finale gennem at spille 0-0 mod Frankrig.

Og vist var det en af de mindst sindsoprivende fodboldkampe på en VM-scene i denne slutrunde og måske endnu længere. Vist var der kritik mod to hold, der begge kunne bruge det resultat til at komme videre til Vms mere afgørende kampe. Men Danmark havde også holdt et mandskab med nogle af verdens hurtigste, dyreste og på nogle områder dygtigste individualister fra at skabe ret mange chancer. Danmark havde nu gennemført 18 kampe i snart to år uden at tabe én kamp. Og Danmark var rimelig komfortabelt gået videre med masser af rum til at forbedre sig.

Så skulle man være kritisk – og blive beskyldt for at være topseedet til VM i brok i et land, der ikke havde kvalificeret sig videre fra en VM-slutrunde siden man slog selvsamme Frankrig ud i Japan-Korea i 2002. Altså for 16 siden.

Eller skulle man være glad – og blive beskyldt for at være en lalleglad klaphat, der kun kunne smile, mens den halve verden peb af Danmark og lavede internet-humor om sovende babyer og tør maling.

Vi prøvede på Mediano at give diskussionen nogle nuancer. At Danmark faktisk taktisk havde gennemført en flot og kontrolleret kamp. At Danmark havde været heldige i en ukontrolleret kamp mod Peru og havde forsømt en meget oplagt mulighed for at gøre arbejdet færdigt med et flittigt, men ganske ordinært arbejderhold fra Australien.

Det gik sådan set fint om, selv om dele af kommentar-sporet hurtigt udviklede sig til et af de der digitale mudderbade, der giver en lyst til at højtryksspule internettet for skældsord.

Jeg prøvede personligt at gengive budskaber fra folk, der påpegede, at vi var en nation af brokkerøve. Og blev så øvrigt omgående puttet i kassen ’lalleglad’ af frådende internet-krigere. Og det er en disciplin, danskerne i hvert fald er gode til. Vi er faktisk tæt på at blive vores egen lille trolle-hær. Slap af, Danmark. Solen skinner

Så fremhævede jeg nogle begavede synspunkter fra den anden side, og opdagede, at jeg bare stak hovedet op midt i en absurd skyttegravs-krig, som rakte langt ind i en diskussion om noget større. Måske om vores nationale egenart og selvopfattelse, uden at jeg helt ved, hvad den er for noget.

Men jeg ved, at sport og fodbold har været med til at ændre vores nationalkarakter i den forstand, at vi undervejs har givet os selv lov at være stolte. At vi måske alle har prøvet at strække os lidt og prøvet eller søgt en følelse af at være gode til noget. At vi kan noget.

Kom det efter 1984? Efter 1986? Eller først efter 1992? Flyttede Ulrik Wilbek noget, da han i en meget mindre idrætsgren – som vi i Danmark har ophøjet til en stor sport – turde sige højt, at vi var gode og godt kunne vinde noget?

Jeg ved det ikke, men de her ting har flyttet noget i os alle sammen. Ikke at det er derfor, at vi har globale kunstnere, musikere, forskere og skuespillere. Vi har altid haft nogen, der kunne blive svaner ud af ællinge-kuldet. Men sporten har skubbet på.

Men i denne mærkelige gryde er også – enten hos nogle eller et sted hos os alle sammen – en følelse af lettelse, når vi fejler. OK, så tillod vi idioter os lige at tro, at vi kan spille bold mod Modric og Rakatic fra Real Madrid og Barcelona, når vi har en mand, der lige har fået lov at rejse ud af Bremen.

Jeg kan næsten se reaktionen for mig. Og jeg håber selvfølgelig, at Thomas nu fra Dortmund pander den alle sammen af vejen.

Jeg har ikke facitlisten på noget af det her. Og min version af nuancerne er præcis lige så god eller dårlig som alle andre. Men giv dog for himlens skyld hinanden lov at have holdninger. Det er ikke bedre at kunne lide Chris Isaak end Bruce Springsteen, selv om undertegnedee kan have særdeles stærke holdninger til netop den diskussion. Det er smag. Og stil. Og så kan man lægge faglige nuancer ind imellem dem, når præstationer skal vurderes.

Fodbold er lidt på samme måde. Jeg kan efterhånden lide at se både Island og Horsens spille fodbold, fordi de gør noget konsekvent, tydeligt og kraftigt. Men jeg kan også lide at se Kroatien og Nordsjælland spille, når der er fart og fantasi i spillet.

Men jeg har nogle pointer, når du nu har været så flink at læse med hele vejen herned, som jeg gerne vil slå til lyd for.

1 De danske spillere og Åge Hareide bør acceptere, at man løber en risiko for et skidt eftermæle. Hvor fedt er det for eksempel for Polen, Adam Nawalka og hans spillere at være fra en fremragende generation af spillere, som verden og Europa bare aldrig kom til at elske. Som aldrig fik rigtig succes med landsholdet. Som aldrig begejstrede nogen. Og som forhåbentlig godt ved, at det kunne være blevet til mere. Polen røg lidt videre fra EM, blev slået ud til VM. Og verden var i bedste fald ligeglade.

2 At det er meget forskellige kampe, der er spilelt af Danmark under VM hidtil. Stram og konsekvent kamp mod Frankrig, let rystende og heldig kamp mod Peru og en fesen mellemvej mod Australien. Det dækker over en faglig vurdering, som i diskussion ofte bliver rodet sammen til en grå gryderet.

3 At vi husker, at regnestykket først kan gøres op, når det hele er slut. Tænk på 1998, et humpende gruppespil og en begejstrende forløsning mod Nigeria og Brasilien.

4 Og så, at vi danskere godt må tappe galden ud, inden vi går i krig med hinanden. Danmark er med til VM. Danmark er videre. Vi har noget at samles om. Og så kan vi vælge den lyse grå eller den lidt mørkere grå – og give rum til hinanden.

Livet er ikke så slemt.

Min egen personlige tone på gråskalaen i det hele: Jeg vil så gerne begejstes – uanset hvor langt det her hold når. Jeg nærmede mig i 20-25 minutter mod Australien. Jeg rejste mig i sædet i nogle minutter mod Frankrig. Men egentlig begejstret har jeg ikke prøvet at være af at se Danmark til dette VM. Endnu.

fans
Sport

Stem her: Hvad mener du om karantæne fra fodbold?

cigaret
Nyheder

Nye tal: Hver syvende cigaret er købt uden dansk afgift

AI
Nyheder

Virksomheder bruger mere AI, men ved ikke altid, hvad de får ud af det

dansk politi
Krimi

Advarer efter nye svindelopkald: Goddag, det er IKKE politiet

pige depressiv
Nyheder

Børn venter i gennemsnit 167 dage på udredning i psykiatrien

Hundeudstilling
Dyreliv

Knap 5.000 hunde indtager Roskilde: Her kan du møde 251 racer

Storebæltsbroen
Nyheder

Storebæltsbroen lukker kortvarigt flere gange i næste uge

computer arbejde
Nyheder

Algoritmer kan behandle dig anderledes uden at kende dit køn eller din alder

havearbejde
Livsstil

Derfor er efteråret et af de bedste tidspunkter at plante i haven

retten i Randers
Krimi

Skød mod Hells Angels rockerborg: Nu er han dømt

biler på motorvej
Biler

Ny prognose: Bilafgiften kan koste staten 800 millioner kroner

kvinde arbejder
Sundhed

Er du stresset på jobbet? Se de første tegn, du bør reagere på

barn med fødder i vand
Underholdning

Katrine Bille, veteranbiler og gratis sejlads: Søndag handler om fjorden

dansk politi
Krimi

16 bilister taget med mobilen: Det koster både bøde og klip

Michael Aagaard Seeberg
Nyheder

KFUM: Der er behov for hjælp til hjemløse nu

dansk politi
Krimi

Tryghedskamera fangede slagsmål: Politiet guidet direkte til to mænd

dansk politi
Nyheder

Rigspolitiet leder efter slettefejl: Børneattester og våbentilladelser må vente

bøger
Nyheder

Midt i PISA-nedtur: Her steg bogudlånet med 127 procent

Bo og prinsessen
Film og TV

Ramona Macho til premiere: Ny dokumentar åbner dørene til “Queer Kirken”

turister
Nyheder

Dansk turisme slår rekord: Over 13 millioner overnatninger på én måned

dansk politi
Krimi

Politiet: Hvis en Hassan ringer og truer dig, så smid på og ring til os

Brøndby stadion
Krimi

Rev kvindes respiratorslange ud: Mand tiltalt for overfaldet på Brøndby stadion

Underdirektør i TEKNIQ, Maria Schougaard Berntsen
Nyheder

TEKNIQ efter PISA-resultater: Mobilfri skole løser ikke problemet alene

biler på motorvej
Nyheder

Meget farligt: Tæt på alle bilister oplever det på motorvejen

folkeskole
Nyheder

København bruger 5,3 millioner på at ruste lærere til svære emner

elcykel
Nyheder

Advarsel til elcykelkøbere: Du kan ende med et ulovligt køretøj

Gudenå
Krimi

Død mand fundet i Gudenåen: Nu er fire rumænere anholdt

dansk politi
Krimi

Sad i båd med sit barn - så lød der skud

underskriftindsamlingen
Nyheder

Kultursted i Valby frygter nedrivning: 2.300 har skrevet under

9/11-21
Nyheder

Kan du huske, hvor du var for 25 år siden? Her er billederne, verden aldrig glemmer

Ellløbehjul
Krimi

Politi slår ned på el-køretøjer: Knallert målte 103 km/t

Martin Jørgensen
Nyheder

46 børn får hovedrollen på årets Julemærke

Smartphone
Nyheder

Falske sms’er rammer danskere: Klik ikke på linket

retten i Århus
Krimi

Dom for dødsvold: Kvinde havde over 43 skader

Vinderne
Nyheder

Plantepølse vinder stor pris og kan snart lande i Kvickly og SuperBrugsen

kortet på pc
Nyheder

Nyt Danmarkskort kan hjælpe tidligere anbragte med at finde deres historie

revyhold
Underholdning

Kendt revyhold klar til Aarhus: Her er navnene på scenen i 2027

Stevie Wonder
Underholdning

Stevie Wonder kommer til Danmark med ikonisk album

elever i skole
Nyheder

Seks ud af ti AI-brugere i 9. klasse har snydt med skolearbejde

Byggeri
Nyheder

PFAS kan gemme sig i byggevarer: Nu skal problemet kortlægges

Joanne Bywater, medlem af Københavns Borgerrepræsentation for Liberal Alliance
Nyheder

København sætter millioner af til ekstra kontrol med private bosteder

Rasmus Kofoed og Kamilla Seidler
Underholdning

Nu kommer landets mest intense kokke-konkurrence

Vejarbejde
Nyheder

Motorvejsbyggeri rykker nordpå: Bilister skal forvente ændringer

cyklister københavn
Krimi

Politiet slog til på Østerbro: 26 cyklister fik bøder

unge på arbejde
Nyheder

Syv unge er kommet videre: Fodboldklub hjælper dem mod job og uddannelse

kosttilskud
Sundhed

Flere danskere tager kosttilskud: Især børn skal være opmærksomme

elbil
Biler

Elbiler slår ny milepæl: Nu advarer branchen om afgiftsstigninger

dansk politi
Krimi

Flere skoletrusler: TikTok-trend er nået til Danmark

Trump
Nyheder

Afstemning: Ville 30.000 kroner få dig til at stemme på samme parti igen?

Dronning margrethe
Kongelige

Dronning Margrethe er udskrevet og tilbage på Fredensborg Slot

elløbehjul
Nyheder

Nye tal: 121 alvorligt kvæstet på el-løbehjul på seks år

dansk politi
Krimi

Politiet rykker ud med mobil station efter skyderi i Værløse

far og søn guider
Rejser

Fax, grisefester og apps: Far og søn fik vidt forskellige liv som guider

madspil
Nyheder

Madspild er spild af penge: Så meget ryger ud hver måned

Retten i kolding
Krimi

Tre dømt for kokainhandel: Får tilsammen næsten 19 års fængsel

Katrine Engberg
Bøger

Over 100 mødte op til krimiaften med Katrine Engberg i Bjerringbro

lastbil knippelsbro
Krimi

Lastbil påkørte skiltebro på Christians Brygge ved Knippelsbro

smartphone
Nyheder

En hel dag uden mobilen: Søndag opfordres danskerne til at slukke

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Ny naturnationalpark åbner: Her kan du møde elge og gå på artsjagt

politi dansk
Krimi

Mistænkt efter syv kontaktbedragerier: Genkender du denne mand?

skolepatrulje
Nyheder

Skolepatruljen står klar: Mange har set cyklister køre videre

læge
Nyheder

Fire ud af ti har droppet lægen trods behov: Én årsag går igen

vodka
Krimi

Vinhandler får bøde på 25.000 kroner efter salg til 17-årig

Retten i kolding
Krimi

47-årig dømt for meget grov vold mod kvinde i kørestol

osteret
Mad og drikke

12 restauranter dyster om at lave årets bedste retter

Rasmus Søndergaard
Iværksætteri

Fra nul seere til tusindvis: Nu fortæller Rasmus Søndergaard om vejen dertil

spil
Advertorial

Annonce

Danskerne spiller mere online: Online casino steg 22 procent på et år

Retten i kolding
Krimi

54-årig kontaktede sin eks hundredvis af gange: Nu får han omvendt fodlænke

troels lund poulsen
Nyheder

1600 topfolk samles i København: AI og Europas fremtid på dagsordenen

Christian Berg
Livsstil

Planter på jobbet? De ældre ser trivsel, de unge er mere skeptiske

Fans Pyro
Krimi

16 fans får 36 års karantæne fra fodbold til sammen

langebro
Nyheder

Langebro kan blive lukket permanent for store skibe: Nu starter høringen

KBH
Nyheder

61.000 studerende kæmper om langt færre ungdomsboliger i København

Kristina Westerberg Thomsen, idrætsordfører for Radikale Venstre i København
Nyheder

København sætter millioner af til nye baner og børns fritidsliv

politi dansk
Krimi

Politiet frigiver foto: Genkender du denne mand?

politi dansk
Krimi

Rettede riffel mod politiet: Så skød de tre gange

lego house
Underholdning

Rekord igen i Billund: LEGO House trækker endnu flere gæster

samtale med psykiater
Nyheder

Vækker bekymring: Samme symptomer giver vidt forskellige diagnoser

politi dansk
Krimi

Politiet gjorde usædvanligt fund: El-løbehjul viste 146 km/t