Uroen i Brøndby fortsætter. I hvert fald udadtil, hvor endnu flere kommunikationseksperter udlægger stemningen i Superligaklubben fra den københavnske vestegn.
Klubbens direktør Frank Buch-Andersen og bestyrelsesformand Per Bjerregaard bekriger hinanden, og der skal direktøren stikke piben ind ifølge ekspert i kommunikation og sportsmanagement Fernando Olsen.
"Er det i orden, at direktionen går i krig med sin bestyrelsesformand? I min optik er det ikke. Det er faktisk helt uacceptabelt, jeg vil kalde det illoyalt, egoistisk og umoralsk," siger Fernando Olsen til Ekstra Bladet.
Olsen spillede selv fodbold på højeste plan i KB, men i dag er han direktør i Sylvester Hvid & Co. A/S, et reklame- og kommunikationsbureau grundlagt i 1899, hvilket i øvrigt gør det til Danmarks ældste. Og netop kommunikationsegenskaberne mener han er Brøndbys direktørs største svaghed.
"Frank Buch var lige startet, da han i medierne sagde, at 'det er ham, der bestemmer og har det sidste ord.
Jeg spurgte mig selv, om manden var blevet sindssyg, eller egoet var så stort, at han ikke forholdt sig til den faktiske magtsituation i en børsnoteret virksomhed. Der er ingen administrerende direktør, der bestemmer i et børsnoteret selskab. Jo, over driften, men ikke over den overordnede strategi," siger Fernando Olsen til avisen.