Dagens mand er Michael Krohn-Dehli. Med hans to mål plus Daniel Wass' mål vandt Brøndby over SønderjyskE med 3-1.
Selv om sønderjyderne lagde sig foran allerede i 7. minut, tog det også kun 7 minutter for Brøndby at udligne på hjemmebane. Daniel Wass scorede på frispark, og bolden røg roligt forbi SønderjyskEs målmand, Nathan Coe.
Dog havde han ikke en chance, da Michael Krohn-Dehlis bold hamrede ind i mål via overliggeren. Det var selvsamme mand, der sikkert scorede på straffespark i anden halvleg til 3-1, som blev kampens resultat.
Brøndby har nu 15 point for otte kampe på tredjepladsen i Superligaen. FCM har også 15 point på andenpladsen. De møder Randers FC mandag. SønderjyskE ligger med ti point midt i Superligaen.