Administration 

Bowie-musical på Aarhus Teater åbner Aarhus Festuge 2019

PRM / Bowie-musical på Aarhus Teater åbner Aarhus Festuge 2019

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Pressemeddelelse fra Aarhus Teater

Sidste år med Bridging-tema

2019 er tredje og sidste år Aarhus Festuge har temaet 'Bridging', hvor der på tværs af kunstarter vil blive bygget bro mellem bydele, alder, viden, interesser, genrer og oplevelser. Med gallaåbningen og LAZARUS bygges der samtidig bro for anden gang mellem to af byens markante kuturinstitutioner. Aarhus Festuge og Aarhus Teater samarbejdede også om gallafestugeåbningen i 2017 med den Reumertvindende forestilling Lyden af de skuldre vi står på.

Rikke Øxner, direktør for Aarhus Festuge fortæller:

- Det synes helt oplagt, at vi tager hul på det sidste år med 'Bridging' samme sted, som vi indledte det hele i 2017. 'Bridging' handler ikke kun om at skabe nye forbindelser, men også at styrke og udvikle dem, der var der i forvejen. Det gør vi på bedste vis i år med en tankevækkende og musikalsk teateroplevelse i byens smukke teater, og vi glæder os over endnu et forrygende samarbejde.

Trine Holm Thomsen, teaterdirektør Aarhus Teater fortsætter:

- Vi har længe haft en drøm om at lave en musikforestilling med Bowies ikoniske sange. Den drøm går nu i opfyldelse med Danmarkspremieren på musicalen Lazarus, som vi producerer sammen med Det Kgl. Teater. At Aarhus Festuge så ovenikøbet har valgt atter at henlægge den officielle åbning af byens fest på Aarhus Teater med åbningsforestillingen Lazarus gør mig bare ekstra glad og stolt.

LAZARUS - David Bowies mesterlige og medrivende musikforestilling

En af Bowies sidste gaver til fansene
David Bowie døde af kræft i 2016 kun to dage efter udgivelsen af sit album "Black Star". Videoen med nummeret "Lazarus" blev delt over hele verden: "Look up here, I'm in heaven," sang han, mens han greb ud efter verden fra sit dødsleje.

Det var Bowies bevægende jordiske exit, men hans reelle testamente er den overlegent originale musikforestilling "Lazarus".

Poetisk science fiction som bog, film og musical
I Lazarus ankommer Thomas Newton til jorden. Han leder efter vand, som han kan tage hjem til sin tørkeramte planet. Snart finder han dog sig selv sølet ind i gin og discount-tv, sex og medicinal-forsøg. Lazarus bygger videre på bogen "The Man Who Fell To Earth" af Walter Tevis, der i 1976 blev filmatiseret med David Bowie i rollen som Thomas Newton.

18 fantastiske Bowie-numre og liveband på scenen
Vi byder på en spektakulær og surrealistisk billedstrøm, vævet ind i en perlerække af Bowie-hits som "Changes", "Heroes", "This Is Not America", "Life on Mars" og svanesangen "Lazarus". Anmelderne i New York og London var enige: Det er magisk og hypnotiserende, overvældende og rørende, vildt poetisk og forførende.

Tag med ind i éneren David Bowies popunivers. Mærk ham omskabe planeten til en gigantisk dancehall, inden han som en supernova eksploderer og bliver slynget tilbage til Mars.

Fakta om LAZARUS af David Bowie + Enda Walsh

  • Gallaåbning af Aarhus Festuge med Lazarus 30. august på Aarhus Teater Store Scene.
  • Pressepremiere 29. august 2019
  • Billetsalget til Lazarus åbner i dag.
  • Lazarus er en coproduktion med Det Kgl. Teater, som opfører forestillingen i foråret 2020.
  • Forestillingen produceres i samarbejde med Mikkel Rønnow efter aftale med Robert Fox og Jones / Tintoretto Entertainment og The New York Theatre Workshop.
  • 18 sange fra David Bowies fantastiske sangkatalog indgår i forestillingen, fx hits som "Changes", "Heroes", "This Is Not America", "Life on Mars" og svanesangen "Lazarus".
  • Heinrich Christensen står for iscenesættelsen og scenedesign skabes af duoen Christian Albrechtsen og Mathias Hersland, der fik en Reumert for scenografi og scenedesign med Lyden af de skuldre vi står på. Søren Graversen er kapelmester og hovedrollen som Thomas Newton spilles af Aarhus Teaters Jacob Madsen Kvols.
  • Lazarus er skrevet af Enda Walsh og David Bowie - inspireret af romanen "The Man Who Fell to Earth" af Walter Tevis.
  • Lazarus-forestillingen har gået sin sejrsgang i bl.a. New York og London.

Kontakt:

Yderligere oplysninger hos kommunikationschef Morten Daugbjerg, tlf. 4213 4700 / presse@aarhusteater.dk

Læs hele pressemeddelelsen på Via Ritzau her:

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen