Administration 

Bosted under anklage: Anne-Lise lå 10 timer på toiletgulv

Nyheder
Anne-Lise Madsen i hospitalssengen. (Foto: TV2 Østjylland)

Søster til udviklingshæmmet beskylder bosted for omsorgssvigt. Norddjurs Kommune svarer igen på kritikken.

Min søster var udsat for omsorgssvigt de sidste år af hendes liv.

Sådan lyder det fra Margit Madsen, hvis storesøster var beboer på bostedet Skovvang i Ørsted på Djursland. 

Kritikken kommer nu, fordi hun ikke føler sig hørt - hverken af politikere eller den øverste ledelse af socialområdet i Norddjurs Kommune. 

- Jeg har fortalt dem, hvad der skete med min søster, men de har ikke handlet på det. Og jeg mener, at problemerne stadig er de samme, siger Margit Madsen til TV2 ØSTJYLLAND.

Margit Madsen har i detaljer beskrevet, hvordan hendes storesøster Anne-Lise Madsen falder en aften på bostedet i 2017.

Hun ender med at ligge alene på sit badeværelsesgulv op til ti timer med en brækket hofte - uden at nattevagten opdager det.

- Det er forfærdeligt at tænke på, siger Margit Madsen.

En måned senere dør Anne-Lise Madsen efter et sygdomsforløb, hvor komplikationerne efter faldet er en udløsende faktor.

Tre års deroute

For Margit Madsen er faldet afslutningen på tre års deroute for sin søster på bostedet Skovvang.

Før var Skovvang ifølge Margit Madsen et fantastisk sted for hendes storesøster.

- Med den nye ledelse har alt ændret sig, og der har været stor udskiftning af medarbejdere. Det gjorde min søster utryg i den sidste tid, siger hun og uddyber:

- Og man kunne høre angsten og desperationen i hendes stemme. Hun kendte ikke dem, der var der til sidst.

Den kritik mener socialdemokraten Lars Møller er skudt ved siden af.

Han er formand for voksen- og plejeudvalget i Norddjurs Kommune, og han har fulgt udvikling på begge bosteder i Område Ørsted tæt.

- Jeg kan bestemt ikke genkende billedet af, at ledelsen skulle modarbejde de pårørende, skriver han i en mail, da han ikke ønsker at stille op til interview hos TV2 ØSTJYLLAND.

Andre pårørende oplever det samme

Han holdt et møde sammen med Margit Madsen og Norddjurs Kommunes socialchef tilbage i 2017.

- Jeg har stor forståelse for, at det er en voldsom sorg og en svær situation at miste et familiemedlem. Samarbejde, dialog og kontakt til de pårørende er generelt et stort fokusområde hos os, og som vi løbende arbejder med, skriver han.

TV2 ØSTJYLLAND har talt med andre pårørende, som oplever, at problemerne på Område Ørsted stadig er de samme.

De ønsker dog ikke at udtale sig. Familierne frygter, at det kan få repressalier for deres familiemedlemmer.

- Det er dybt bekymrende, at mennesker ikke tør stå frem med deres kritik, selvom den er berettiget eller uberettiget, siger formand for LEV Anni Sørensen.

LEV er en organisation for udviklingshæmmede og deres pårørende.

Formanden Anni Sørensen er blevet forelagt kritikken af bostederne i Ørsted. Hun ønsker, at flere pårørende frit kunne stille sig frem.

- Det er fuldstændigt uacceptabelt, at vi i samarbejde for at sikre mennesker, der er særligt sårbare, at man ikke anser kritik eller konstruktive forslag som en hjælp til, at vi kan skabe bedre liv for denne sårbare gruppe, siger hun til TV2 ØSTJYLLAND.

Søsteren til afdøde Anne-Lise Madsen står ikke alene med sin kritik af ledelsen på bostedet.

Tidligere medarbejdere har beskrevet et betændt og utrygt arbejdsmiljø skabt af stedets nuværende ledelse.

- Jeg var til tjenstlige samtaler på latterlige ting, som jeg intet havde med at gøre. Og jeg sov ikke om natten, så det var med sovepiller, sagde Jens Ole Pedersen til TV2 ØSTJYLLAND i februar i år.

Han er tidligere ansat i Område Ørsted, men valgte at forlade stedet, fordi han ikke længere kunne klare arbejdsmiljøet på stedet.

- Der var gamle kolleger, der gik tudende hjem og pludselig var væk. Og hvis der var nogen, der blev fyret eller holdt, så fik man ikke noget at vide, siger han.

56 procent af medarbejderne udskiftet

Margit Madsen ser sin søsters død som en trist slutning på nogle hektiske år på bostedet Skovvang.

Gennemstrømningen af medarbejdere har været så stor, at personalet ikke længere kunne støtte hendes udviklingshæmmede søster ordentligt.

Socialtilsyn Midt besøger har løbende ført tilsyn med Område Ørsted. De har blandt konstateret, at i 2018 blev 56 procent af medarbejdere udskiftet. Det viser en rapport fra oktober 2019.

Udvalgsformand Lars Møller hæfter sig dog ved, at Socialtilsyn Midts seneste tilsynsrapport fra april 2020 noterer en fremgang på medarbejdersiden.

Der står blandt andet:

- Medarbejderoversigterne... beskriver, at gennemstrøm af medarbejdere er mindsket siden sidste års tilsynsbesøg.

Den udvikling skyldes flere tiltag for at få fastholde medarbejdere, skriver udvalgsformand Lars Møller også til TV2 ØSTJYLLAND.

- Den nye rapport viser, at tiltagene virker, og at der er sket klare fremskridt. Voksen-og plejeudvalget følger fortsat arbejdet nøje, står der i mailen, som kan læses i sin helhed i bunden af denne artikel.

Ifølge Anni Sørensen fra foreningen LEV er det også nødvendigt, fordi en konstant udskiftning af ansatte går ud over beboerne.

- Man kan ikke sikre den rette faglighed i arbejdet med de udviklingshæmmede, hvis der er en massiv udskiftning. Det er dybt problematisk, siger Anni Sørensen.

Selvom der i 2020 ikke er lige så stor udskiftning af medarbejdere som tidligere, er der stadig medarbejdere, som stopper eller bliver fyret.

5 ud af 14 medarbejdere er stoppet på det ene af bostederne - Skovvang - mellem de seneste to tilsynsbesøg.

For søsteren til den afdøde beboer er der ingen tvivl om, at den nuværende ledelse ikke anerkender de udviklingshæmmede som ligeværdige mennesker.

- Til sidst i min søsters liv oplevede vi, at beboerne bliver betragtet pa° samme ma°de som i 1950’ernes institutioner, hvor man ikke troede, at udviklingshæmmede havde et følelsesliv, siger Margit Madsen.

For hende peger pilen på den nuværende ledelse.

- Alle dem, som Anne-Lise er vokset op med og har boet sammen på stedet, sidder stadig i samme klemme, siger hun.

Hvad kunne du ønske dig?

- Det er, at den leder forsvinder, og at der kommer en ny leder til, som har et andet menneskesyn. Og at man så igen arbejder på at give trivsel og glæde på stedet.

FAKTA:

Her er svarene fra udvalgsformand Lars Møller på de spørgsmål, som journalisten fra Tv2 Østjylland sendte:

 

Spørgsmål: ”Dels vil jeg høre, hvad du siger til kritikken af, at ledelsesstilen i Område Ørsted har modarbejdet i stedet for samarbejdet med de pårørende”.

Svar: ”Jeg har stor forståelse for, at det er en voldsom sorg og en svær situation at miste et familiemedlem. Samarbejde, dialog og kontakt til de pårørende er generelt et stort fokusområde hos os, og som vi løbende arbejder med, og derfor har vi også lavet en pårørendepolitik. Som Margit Madsen har fortalt dig, havde jeg og socialchef Hanne Nielsen et møde med hende efter Anne-Lise Madsens død, så vi kunne drøfte forløbet og drage læring af det. Så jeg kan bestemt ikke genkende billedet af, at ledelsen skulle modarbejde de pårørende”.

Spørgsmål: ”Vi kan forstå på Margit Madsen, at I har hørt hendes historie før og holdt et møde med hende. Hvilke erfaringer fra historien har I gjort jer? Hvis I ikke vil udtale jer i den konkrete sag, så I generelle vendinger”

Svar: ”Jeg kan ikke gå ind i de dele af sagen, som handler om borgerens personlige oplysninger og sygdomsforløb. Dog vil jeg gerne sige, at i sagen her har vores evaluering i 2017 efterfølgende vist, at der var eksempler på, at kommunikationen og samarbejdet med de pårørende skulle have været bedre. Det var f.eks. uheldigt, at det kortfattede nyhedsbrev om Anne-Lises død ved en fejl blev sendt til de pårørende. Det kan jeg godt forstå, at de blev kede af, og det er naturligvis en fejl, som ikke bør ske, og som også blev beklaget dengang. Generelt ift. procedurerne på stedet har sagen ikke givet anledninger til ændringer. Generelt er det sådan, at nattevagterne runderer, og at de går kun ind i en borgers bolig om natten, hvis det er en del af aftalen omkring den konkrete borger”.

Spørgsmål: ”Og dels vil jeg spørge ind til, hvad I har gjort og hvad I gør fremadrettet for at sikre mere stabilitet i medarbejderstaben. Senest har jeg kunnet læse i handicaprådets årsberetning 2019, at de stadig mener, at fastholdelse af kvalificerede medarbejdere på bostederne er et problem”

Svar: ”I Socialtilsyn Midts nyeste tilsynsrapport beskrives, hvordan Område Ørsted arbejder med en handleplan, som både skal øge fastholdelsen af medarbejderne og øge den faglige kvalitet på arbejdspladsen. Det er et af mange tiltag, som skal være med til at mindske personalegennemstrømningen på stedet. Den nye rapport viser, at tiltagene virker, og at der er sket klare fremskridt. Voksen-og plejeudvalget følger fortsat arbejdet nøje”.  

cyklister i kBH
Nyheder

Langer ud efter turister men bryder selv reglerne

EU flag
Nyheder

Danmark slår resten af EU: Ledige kommer hurtigst i job

Ferieby
Nyheder

Nu skal Danmarks hyggeligste ferieby findes: Stem på din favorit

Deltagerne
Underholdning

Blandt disse 19 gemmer sig flere forrædere

Ulv
Nyheder

Nye ulveråd til turister: Børn bør følges med voksne

Apple logo
Film og TV

Stor stigning: Apple sender regningen op for musik

rejseklar med pas og kuffert
Rejser

Rejseklar: Familie kunne spare 1.364 kroner på rejseforsikringen

villa på vej
Nyheder

Flere køber hus: Én landsdel slår ny rekord

dansk politi
Krimi

91-årig snydt af falsk hjemmeplejer: Stjal guldarmbånd

børnehave
Nyheder

Undersøgelse: Disse ting er danskerne mest skuffede over

Stige
Krimi

Politiet til boligejere: Lås dine stiger inde

Lufthavn
Rejser

Ny motorvej skal gøre turen til lufthavnen lettere for millioner

SKAT
Nyheder

Din kommune kan spare stort beløb: Så meget svarer det til per borger

de to med trøjen
Nyheder

Unik AGF-trøje på auktion: Overskuddet går til vigtig forskning

dansk politi
Krimi

Blev du truet i Assens? Politiet vil gerne i kontakt

hveps
Nyheder

Hvepsene rykker ind: Tjek dåsen, før du drikker

elbil
Biler

Store batterier: Nu kan din elbil række længere

Fødder på badevægt
Nyheder

Skjulte spiseforstyrrelser: Denne gruppe unge er i størst risiko

indkøb
Nyheder

Først faldt prisen - nu stiger den igen

køer
Nyheder

Færre danskere spiser kød: Især oksekød forsvinder fra tallerkenen

Bien og blomsten
Nyheder

Forskere slår alarm: Bier og sommerfugle forsvinder i Europa

Livredder på badestrand
Nyheder

Det lignede leg - men syvårig pige trak ikke vejret

hund får skæld ud
Dyreliv

Din hundetræning afslører mere om dig, end du tror

Claus Richter
Nyheder

Din bank ændrer sig: AI skal opdage svindel og styre mere af din rådgivning

mand ved pc
Nyheder

Bliver du hurtigt udmattet på jobbet? Dit syn kan være forklaringen

kvinde med potteplanter
Livsstil

Din stueplante sladrer om dig - især hvis den er halvdød

vikinger på heste
Underholdning

Klar til bersærkerbanen? Moesgaard vækker vikingerne til live

Barnehånd i voksenhånd
Nyheder

Når børn indlægges: Nyt redskab hjælper i psykiatrien

Kærestepar
Rejser

Danskerne jager den eneste ene på ferien - også når de er gift

Vingegaard og Pogacar
Sport

Vingegaard er på alles læber: Hilsner strømmer ind

syg kvinde nyser
Sundhed

Syg i din ferie: Her er reglerne

retten i Glostrup
Krimi

Tysker bag tremmer: Mistænkes for drabsforsøg

fest
Nyheder

Danskerne: Alkohol fylder for meget

kvinde i kemobehandling
Nyheder

Lægemiddelindustrien: Pris fylder for meget i vurdering af kræftmedicin

dansk politi
Krimi

Falske bankbude stoppet: Ofre får deres penge retur

Kvinde tjekker dæk
Rejser

Ekspert: Campingferien starter i indkørslen

ung der står udenfor
Nyheder

Politikerne lovede færre unge på kanten: Målet er ikke nået

Butik
Nyheder

Kunde på Reddit: Ansat deler mine indkøbsvaner - må man det?

træstammer
Krimi

Træstammer lå på togskinner: Nu efterlyser politiet vidner

Lotto kupon
Nyheder

12 millioner søger deres ejer

politi dansk
Krimi

Skud-episoden i Nørresundby: Politiet får fortsat henvendelser i sagen

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Ræs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret