Administration 

Borgerne til kommunalpolitikerne: Vi vil have renere luft, tryghed mod kriminalitet og billigere boliger

Ny undersøgelse viser, at der er store huller imellem, hvad borgerne mener har afgørende betydning for deres livskvalitet i byerne, og hvad borgerne oplever, at kommunerne leverer. Men der er også områder, hvor borgerne er rigtig godt tilfredse.

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.
Ren luft. Boliger der er til at betale. Og mere tryghed mod kriminalitet.

Det er øverst på borgernes liste til de nyvalgte kommunalpolitikere over, hvad der gør en by attraktiv at bo og leve i, viser en ny undersøgelse som YouGov har foretaget for rådgivningsvirksomheden Rambøll.

YouGov og Rambøll har spurgt mere end 3.200 borgere i syv af Danmarks største byer om, hvad der gør en by attraktiv at bo i, hvordan deres egen by klarer sig, og hvad kommunen bør prioritere fremover inden for 31 forskellige områder.

Stort ønske om billige boliger

Allervigtigst for om en by er attraktiv at bo i er, om der er ren luft. Hele 74 procent af byboerne peger på, at det har stor eller afgørende betydning, og kun 42 procent mener, at kommunen opfylder dette kriterie. Værst ser det ud hos københavnerne, hvor kun 15 procent mener, at der er ren luft i byen.

Herefter følger tryghed mod at blive udsat for kriminalitet; 73 procent af byboerne peger på det, og kun 36 procent mener, at kommunen lever op til det. Odense er den by, hvor borgerne føler sig mindst trygge over for kriminalitet - kun 27 procent af Odense-borgeren mener, at kommunen gør tilstrækkeligt for at sikre deres tryghed.

Det største hul mellem borgernes ønsker og opfattelse af virkeligheden er dog i spørgsmålet om adgang til boliger til fornuftige priser. 70 procent peger på dette element som afgørende for om deres by er attraktiv at bo i, mens kun 24 procent mener, at deres by rent faktisk har boliger til fornuftige priser - et gap på 46 procentpoint. Både københavnerne og aarhusianerne er markant mere utilfredse med boligpriserne i deres by en gennemsnittet. I København mener kun 11 procent, at der er boliger til fornuftige priser, hvor det tilsvarende tal for Aarhus er 13 procent.

Grønne områder højt på dagsordenen

Omvendt er der også områder, der er højt prioriteret, og hvor borgerne synes, at kommunerne gør det rigtig godt. Det mest markante er grønne områder. Her mener 68 procent, at nærhed til grønne områder er af stor eller afgørende betydning for dem, og 70 procent mener, at kommunen opfylder dette.

Nærhed til grønne områder er faktisk det allervigtigste element hos borgerne i København, når de bliver bedt om kun at vælge, hvilke fem områder, der har afgørende betydning for, om deres by er attraktiv er bo og leve.

De danske byboere er også tilfredse med adgangen til henholdsvis vild natur og til hav, sø og andre blå områder. Over halvdelen føler, at det er af stor eller afgørende betydning, og henholdsvis 59 og 66 procent føler, at kommunen lever op til det i høj grad eller i meget høj grad. Det er især århusianere, der lægger vægt på det blå element.

Men selv om borgerne er tilfredse på disse blå-grønne områder, skal kommunalpolitikerne ikke tro, at de kan hvile på laurbærerne. Borgerne synes nemlig, at elementerne fortsat skal prioriteres højt.

Ekspert: Giv borgerne hjælp til selvhjælp

Ekspert i bæredygtig samfunds- og byudvikling, executive director i Rambøll Management Consulting Henrik Seiding ser tallene som udtryk for, at borgerne ønsker sammenhæng i samfundet - og både økonomisk, miljømæssig og social bæredygtighed.

"Når ren luft, grønne områder og andre miljøspørgsmål ligger så højt, viser det, at klimaændringerne og den grønne omstilling til vedvarende energi ikke kun er noget fjernt globalt, men i høj grad også er noget, som optager folk lokalt. Borgerne forventer, at deres lokalpolitikere indtænker klimaspørgsmålet i den kommunale dagligdag. På samme måde viser prioriteringen af for eksempel billigere boliger og tryghed mod kriminalitet, at borgerne er optaget af den sociale bæredygtighed i deres by," siger Henrik Seiding.

Seiding tilføjer, at kommunalpolitikerne ikke kun bør bruge undersøgelsen til, hvad de kan gøre bedre for borgerne - men også til at stille krav den anden vej og prøve at få borgerne til at tage mere medansvar.

"Borgerne bør ikke kun spørge, hvad deres by kan gøre for dem - men også, hvad de kan gøre for deres by. For eksempel hjælpe med at holde grønne områder renere eller lade bilen stå ind imellem. Men også hvordan man som borger kan tage et socialt medansvar i folkeskolen, over for udsatte borgere eller de ældre. Hvis alle gør lidt mere, bliver det til ganske meget samlet", påpeger Henrik Seiding.

Om undersøgelsen

Undersøgelsen "Hvad gør en by attraktiv at leve i" er gennemført af analyseinstituttet YouGov for Rambøll. Der er i alt gennemført 3.223 interviews baseret på online spørgeskema med danskere over 18 år i byerne København, Aarhus, Odense, Aalborg, Esbjerg, Vejle og Køge i perioden 22. september til 2. oktober 2017.

I undersøgelsen er danskerne på baggrund af 31 faktorer blevet spurgt, hvad der gør en by attraktiv at leve i, hvordan deres by klarer sig på området, og hvilke faktorer kommunen bør prioriterer fremover. Interviewene er gennemført som panelundersøgelser og er vejet på baggrundsvariablerne alder, køn og geografi (by) på baggrund af et ideal fra Danmarks Statistik. Resultaterne er således repræsentative for befolkningen i relation til målgruppen. Med udgangspunkt i undersøgelsens resultater vil Rambøll komme med anbefalinger til byerne i januar 2018.

Find hele undersøgelsen vedhæftet.

De 10 største gaps på tværs af byerne

Top 10 faktorer borgerne ønsker prioriteret på tværs af byerne

Dette er en pressemeddelelse leveret af Via Ritzau.

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til