Endnu ved ingen, hvem der bliver aftenens vinder af det danske Melodi Grand Prix 2007.
Men på internettet er bookmakerne godt i gang med at gætte. Hos bookmakerfirmaet Centrebets spår man et tæt løb mellem sangduoen Me & MY og ’Stjerne for en aften’ vinderen Jacob Andersen, skriver B.T. Her til sidst har Me & My indtaget førstepladsen, men Bookmakerfirmaet har også meget lid til Jacob Andersen:
»Vi har hele tiden haft Jacob Andersen som favorit til at vinde DMGP. Han har gjort det godt på TV, og har åbenbart kvaliteter som danskerne godt kan lide. Han har udgivet flere albums, og har til trods for sit sene gennembrud virkelig etableret sig og oven i købet vundet ’Stjerne for en aften’,« siger Centrebets pressechef Frank Hansen til B.T.
Også James Sampson og Stig Rossen står til en lovende aften, med henholdsvis en tredje og fjerde plads. Værre ser det ud for den tidligere Grand Prix vinder Jørgen Olsen, som bliver gættet til en sidste plads, og derfor giver pengene hele 21 gange igen, hvis han alligevel skulle vinde.
Showet begynder klokken 20.00 i Forum Horsens efter to semifinaler i Herning og Aalborg. Vinderern ventes kåret omkring kl. 21.40. Showet sendes direkte på DR 1.
Du kan downloade en stemmeseddel her