320.000 danskere er nu teknisk set insolvente. Årsag: hvis de sælger deres bolig, vil prisen være lavere end den gæld, de skal indfri. Det viser tal fra regeringens egne beregninger, skriver Politiken.
I det daglige mærker de insolvente ikke noget til, at deres formue er negativ. Men når renten stiger, og realkreditlånene skal fornyes, vil flere pludselig ikke længere kunne optage lån, de er i stand til at afdrage på.
Især for 40 procent af de berørte boligejere ser det næsten katastrofalt ud. De har nemlig optaget rentetilpasningslån uden afdrag. Dermed er der ikke afdraget en krone i boligens gæld. Og er prisen på boligen faldet samtidig med at renten er steget, vil de pågældende boligejere ikke længere kunne refinansiere det fulde lånebeløb, hvorefter de sandsynligvis må gå fra hus og hjem.
"Med afdragsfrie lån betaler man godt nok ikke afdrag de første 10 år, men så kommer der bare tilsvarende større afdrag senere. Virkeligheden har vist, at så sofistikeret har folk måske ikke været i stand til at se på det. Muligvis har folk i strid med økonomisk fornuft fokuseret på, hvor meget de skal betale hver måned i lånets start" siger overvismand og professor i økonomi, Hans Jørgen Whitta-Jacobsen, til Politiken.
Skal de teknisk insolvente flytte til en anden ende af landet og have boligen solgt, vil den på grund af prisfaldene måske blive solgt med tab. Dermed har pågældende husejere ganske enkelt ikke råd til at sælge huset. Eller til at blive skilt.
"Hvis renten kommer til at stige til 4-5 procent, vil der være rigtigt mange, der får vanskeligheder," fortæller privatøkonomisk rådgiver Kim Valentin til Newspaq.
Han forudser, at problemerne for alvor begynder at slå igennem de næste fem år, når de afdragsfrie lån begynder at løbe ud.
Direktør i Realkreditrådet Ane Arnth Jensen mener, man skal passe på med "ikke at blive for formynderisk over for boligejerne." Hun vedkender sig dog, at "nogle vil stå over for en udfordring, når de ikke kan få deres lån forlænget."