Til hverdag kan man roligt nyde synet af Fionia Park, når man cykler ned ad Højstrupvej. Men når der fløjtes op til kamp på stadion, skal man have øjnene rettet mod kørebanen. For så hersker et virvar af parkerede biler og hensynsløse bilister. Med Anker Boye (S) i spidsen har By- og Kulturforvaltningen i samarbejde med Park- og Vejafdelingen udarbejdet planen Nye veje i Bolbro . Hvis planen gennemføres, kan beboerne i området se frem til en opgradering af vejnettet. Det skal løse trafikale problemer i forbindelse med sportsarrangementer og store events som rockkoncerter. I over 50 år har Bolbro været centrum for de største sportsbegivenheder i byen. Det skal bydelen fortsat være. Men det er også meningen, at Bolbro i fremtiden skal huse langt større arrangementer som rockkoncerter med stjerner af Elton Johns kaliber,
Derfor skal Fionia Park udbygges, så den fremover kan rumme tre gange så mange tilskuere. Tribunerne skal udvides, etagearealet fordobles, og så skal der bygges til erhvervslivet i form af kontorer, sportsforretninger og idrætsklinikker.
Med de eksisterende trafikproblemer i forbindelse med afviklingen af fodbold- og ishockeykampe, og med ambitionerne om at afholde endnu større sportsbegivenheder og events i området, er det derfor tid til at skride til handling.
Rambla er til Bolbro
Får Anker Boye sin plan godkendt, kan beboerne i Bolbro se frem til at skulle lære et spanskklingende ord. For så bliver både Højstrupvej og Møllemarksvej udformet som en såkaldt rambla. Beboerne skal dog ikke frygte en pulserende shoppegade som den berømte La Rambla i Barcelona.
Rambla erme i Bolbro vil skille sig ud ved, at vejene bliver indsnævret og får to ensrettede kørebaner adskilt af et bredt fodgængerareal i midten, og hastigheden nedsættes til 30 km/t. Det skal gøre det lettere at kontrollere trafikken til og fra Fionia Park, Odense Isstadion og Cykelbanen. Og så skal de nye veje, sammen med de grønne omgivelser i området, give bydelen et mere attraktivt image.
Ingen parkeringsarealer
Problemer med de manglende parkeringspladser til sportskampe løses ikke ved at bygge enorme parkeringsarealer. For i hverdagen er der ikke brug for dem. Der vil kun blive bygget tre mindre parkeringspladser ved Cykelbanen, Isstadion og Odense Atletikstadion. I stedet for skal man være bedre til at inddrage områder som Gasa og Cirkuspladsen som midlertidige parkeringsmuligheder, mens den del af Højstrupvej, der vender væk fra stadionområdet, skal have parkeringsbåse langs kantstenen i hver kørebane.
Om beboerne i Bolbro skal lære at rulle med tungen, når de siger rambla, bliver afgjort 13. februar, hvor Anker Boye fremlægger planen Nye veje i Bolbro på et udvalgsmøde i By- og Kulturforvaltningen. Hvad planen vil koste, og hvordan den skal finansieres, er endnu uvist.