I ni måneder løb håndboldtræner Bent Mikkelsen og hans to børn rundt i Morten Børup Hallen i Skanderborg, selvom både Arbejdstilsynet og kommunen godt vidste, at der dryssede farlig støv ned fra loftet.
»Jeg har det skidt med, at jeg selv og mine børn har rendt rundt i hallen, mens der hvirvlede farligt støv rundt i luften. Jeg må sige, at jeg har mistet tilliden til, at kommunen kan holde opsyn med lignende sager,« siger Bent Mikkelsen, der træner sin egen ni-årige datter i hallen, mens også sønnen på 10 år spiller i hallen flere gange om ugen.
Kun fordi sagen blev omtalt i pressen i midten af januar, fandt Bent Mikkelsen og de andre brugere af hallen ud af, at der både var farligt støv og asbest i hallen.
Men nu viser det sig, at både Arbejdstilsynet og Skanderborg Kommune i ni måneder har vidst, at hallen indeholdt farligt støv, det såkaldte mineraluld.
Nøl i ni måneder
Ifølge Arbejdstilsynets egne rapporter, som Nyhedbureauet DNY har fået aktindsigt i, besøgte to ansatte fra tilsynet hallen allerede den 11. maj 2006 til et normalt eftersyn. Under gennemgangen af hallen dryssede det ned fra loftet med mineraluld fra isoleringen i loftet.
Og selvom hallen havde været gjort ren dagen forinden, var der synligt støv på gulvet, konstaterede de to folk fra Arbejdstilsynet.
Derfor blev hallens ejer, Skanderborg Kommune, påbudt at forbedre forholdene, så det sundhedsskadelige støv ikke dryssede ned fra loftet og blev hvirvlet ned i lungerne på folk i hallen. Men trods sundhedsrisikoen fik kommunen en frist til den 1. januar, altså næsten ni måneder senere, til at udbedre skaderne.
Det forarger Bent Mikkelsen:
»Det skal man ikke vente på. Kommunen burde have gjort noget ved det, for hvis der en sundhedsrisiko, skal pengene bare være der,« siger han.
Sagen kørte efter bogen
Men fristen blev stillet efter, hvad der bygningsmæssigt kunne lade sig gøre, mener Tove Ferm, centerchef i Arbejdstilsynet.
»Det er vores normale arbejdsform, at vi reagerer med påbud med frist. Det er det værktøj, som lovgiverne har givet os,« siger Tove Ferm.
Men er ni måneder ikke lang tid, hvis der er sundhedsrisiko for brugerne af hallen?
»Vi arbejder inden for de rammer, som loven giver os,« siger hun.
Tove Ferm understreger, at mineraluld er et almindeligt isoleringsmateriale ligesom Rockwool, og at det ikke er farligt nok til at lukke en hal.
Men hallen blev til gengæld lukket i midten af januar, da DR-magasinet 21 Søndag kunne fortælle, at der desuden var asbest i hallen.
Det kunne Arbejdstilsynet dog ikke have regnet ud, fastholder Tove Ferm.
»Der er ingen sammenhæng i forekomsten mellem mineraluld og asbest. Derfor kunne vi ikke vide, at asbesten var der,« siger hun.
Hallen er lukket de næste par måneder, mens den farlige asbest bliver fjernet.