Administration 

Blogger efter kontroversielt borgmester-valg: Rød blok skal lære af Alternativet

Alternativets måde at drive politik på, undrer vælgere og kommentatorer. Men det er helt naturligt, og det nye skaber altid grå hår, skriver Jesper Grunwald i et nyt blogindlæg.

Jesper Grunwald er journalist, blogger og taxichauffør. Han er født i 1954 og og har taget hele dannelsesrejsen fra sin opvækst i et grundtvigsk, borgerligt landbo-hjem på Bornholm til en lang karriere i Danmarks Radio med en håndfuld cheftitler. Nåede at blive ridder af Dannebrog, inden han sagde op. I dag realiserer han en gammel drøm om at være taxachauffør. Det sker I den sølvgrå Mercedes med det grønne logo . Med frie arbejdsforhold og udstyr til at skrive og fortælle historier fra den fire-hjulede virkelighed. Det blev til bogen JEG ER BARE TAXAMAND sidste år. I Ekstrabladet EKSTRA om søndagen. På hans blog www.taxamand.dk. Og så her i avisen.dk, hvor han har sin egen blog: Et kig på Danmark og verden gennem forruden på en Mercer....

HAN MÅ VÆRE ENTEN NØRD eller aldrig helt blevet voksen, den unge kunde, som sætter sig ind i vogn 24 den fredag aften, hvor København er ved at gå julefrokost-amok. Lad mig sige det på den måde: der er langt flere korte skørter og trendy, stramme jeans end der er groft vævede, filtagtige, grå bukser som i et gammelt julemandskostume. Skoene er spidse. Og jeg siger SPIDSE. Som da Eik Skaløe og Steppeulvene sang om snabeltyrkersko dengang i 60’erne.

Han er IKKE tyrkisk klædt men skal til fest i udklædning, og så tog han lige noget tøj på fra sin fortid i rollespil. Noget middelalder. Noget Harry Potter.

Han er IKKE en udflippet nørd. Blot en ung mand på 32, der udover denne aften i festligt lag forlod en god stilling for at rejse ud i bl.a. Sydamerika for at komme helt tæt på folk – i et par år. Han arbejdede sig frem med småjobs – og oftest bolig hos arbejdsgiveren og betalte hele turen med egne penge.

Han er IKKE en permanent farende svend eller flipper. Lige nu er han faktisk specialkonsulent i en IT-virksomhed, der uden tvivl sender en solid månedsløn ind på kontoen. Han er uddannet civilingeniør.

Han er IKKE groet i et overklassehjem. Kommer fra et ganske almindeligt lønmodtagerhjem.

OG SÅ DEN FRYGTELIGE SANDHED: Han stemte på Alternativet på den kommunale valgdag.

- Jeg gjorde det den grundige vej, denne gang. Jeg har jo været væk fra Danmark i flere år. Men jeg havde det jo på fornemmelsen og læste Alternativets program til kommunalvalget. Jeg var i det store og hele enig med partiet fra A til Z. Det var ikke svært at træffe valget. Jeg vil politik på en anden måde.

Det blev så til en længere snak om det kvælende sådan-gør-man i danskpolitik Selv fik jeg fik en dybere forståelse af mine egne, oplyste, voksne børns oprør mod en kvælende dogmatik i dansk politik.

Men helvede er for længst brudt løs i min alternative kundes kommune (det tager han i øvrigt fuldstændigt afslappet – og som et typisk eksempel på politisk vanetænkning …) Enhedslisten og ikke mindst Alternativet får tæsk for IKKE at vælger beskæftigelses- og integrationsborgmesterposten i København. Ikke mindst det politiske establishment på begge fløje og vor tids farisæer, - det store selvhøjtidelige korps af politiske kommentatorer – er ved at dåne af befippelse

HISTORIEN HAR I HELE MIN OPVÆKST dokumenteret, at iagttagerne kommer fort sent til de store skift i politik. Trods deres vellønnede og umådelige klogskab.

Ingen forudså Glistrups angreb på omsorgs- og skattestaten. Og han bankede ind i politik for 40 år siden og satte sit præg på politik i årene fremover.

Pia Kjærsgaard og DF blev totalt undervurderet – nu flirter selv socialdemokratiet med partiets hårde integrationspolitik.

Nu forstår det politiske Danmark så ikke, hvorfor Enhedslisten og ikke mindst Alternativet, handler udover traditionerne ikke følger traditionens rækkefølge i det københavnske borgmestervalg. Begge partier siger nej til beskæftigelses- og integrations-området. Endnu engang er de politiske kommentatorer ved at falde over hinandens ben i en forfærdelse som mest ligner hønsene i et H. C. Andersens-eventyr.

Selv den politiske ordfører i SF, Karsten Hønge, der ellers er mand for at slå i bolledejen (og hvis parti, jeg selv stemte på til KV17) - blev sur og kaldte de alternative for nogle kyllinger. SF var selv sidste-vælger på grund af et halvdårligt valgresultat og kunne vaske hænderne.

MEN HVORFOR VALGTE FØRSTEVÆLGERNE i rød blok, socialdemokraterne, ikke integrationen og beskæftigelsen?

Og betyder distributionen af de vellønnede jobs i kommune-politik, at flertallet bag konstitueringerne slipper tøjlerne og lader borgmestre og udvalgsformænd styre kommunens behandling af borgerne efter deres egne ideologiske normer? Er kommunalpolitik død mellem udvalgsmøderne og regeres det lokale demokrati fra borgmesterkontorerne

AL’s vælgere er ikke i tvivl. Da tegningerne af de alternative tissemænd kom på banen lige før valget, troede alle guvernanterne m/k, at partiet var smadret.

Igen tog establishment fejl.

Medlemskab af politiske partier er nede på 3 pct. af befolkningen.

Alternativet arbejder i netværk, hvor man ikke engang behøver være partimedlem for at være med i politikudviklingen

HVORFOR BLIVER VI DOG VED MED AT undre os over, at vores nye generationer udvikler sig efter de ressourcer og rammer vi selv gav dem. Efter det sidste, store forældreopgør i 68-generationen, opdrog vi de unge til at vælge frit – og at have store fokus på deres eget liv og muligheder. Vi har omfavnet dem med en generel omsorg, forståelse og ressourcer, der har umuliggjort et nyt ungdomsoprør. – De vælger en mere individualistisk vej.

Også jeg har pander i rynken over tidens voldsomme fokus på individet - MIG! Ikke mindst med tanke for dem, der ikke har eller får ressourcer til det kulturelle og egotrip.

Måske er det ikke Alternativet, der er en flok økologiske kyllinger men de traditionelle partier, der opfører sig som nogle sure burhøns der bliver ved med at se fremtiden med fortidens briller.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

bøger på stranden
Advertorial

Annonce

Romance til din sommer – se de hotteste bøger her

gaderæs
Krimi

Ulovligt ræs udsatte andre for fare: Nu er de dømt

børn på museum
Underholdning

Dine børn arver dine kulturelle vaner

strnad og sol
Sundhed

Rød og solskoldet hud rammer hver anden

ny skov
Nyheder

Flere skove på vej til danskerne

to mænd i samtale
Nyheder

Grov tone blandt mænd: Nu skal de lære at sige fra

mand ved pc
Nyheder

Advarsel: AI kan kopiere chefens stemme

Bod med salg af børneting
Nyheder

Gamle børneting kan være penge værd i sommerferien 

Forsvaret soldater
Nyheder

Ellemann-Jensen: Private skal hjælpe Forsvaret med flere opgaver

rotte
Nyheder

Næsten 200.000 rotteanmeldelser: Disse tegn skal du reagere på

håndbagage i lufthavn
Rejser

Mange danskere begår denne fejl med håndbagagen

Skagen uge 29 smart bil
Krimi

17-årig forsøgte at flygte under stor kontrol i Skagen

Sygehus grønland
Nyheder

Spiralsag: Knap 100 har søgt erstatning

fødselsdag med børnebørn
Sundhed

Corona: Nyt studie afslører skjult smittevej til bedsteforældre

kirkegård
Krimi

Politiet gjorde stort fund: Stjålet kunstværk og 250 genstande fra gravsteder

brevkasse
Nyheder

Læsernes Brevkasse: Hvorfor flytter staten ikke nogle ulve til Sjælland?

Kool & the Gang
Underholdning

Legendarisk hitband indtager Tivoli

dansk politi
Krimi

Indbrud stiger markant: Gør dette inden ferien

mor læser for børn
Bøger

Børnene får magten: Her er årets nominerede børnebøger

dreng læser
Advertorial

Annonce

Læs med dit barn: Gør bøger til en hyggelig del af sommerferien

rømø
Nyheder

Røs på Rømø: Nu melder politiet ud

lasbil i skov
Biler

Grønnere lastbiler kræver politisk vilje: Vi er bagud

folk i kø til filmen
Underholdning

Sidste chance: Egon Olsens grønne port åbner til historisk filmaften

hund på hotel
Rejser

Hunden er en del af familien: Ferien tilpasses kæledyrene

tog øresund
Nyheder

Skal du til Sverige? Togtrafikken over Øresund lukker i et døgn

håndværker
Nyheder

Danskerne laver gør-det-selv-arbejde, de ikke burde

Musik i Lejet
Underholdning

Landskendt musik-festival giver igen naboer hovedbrud

Haakon og Mette-marit
Kongelige

Kronprinsesse Mette Marit er hjemme igen

dansk politi
Krimi

Sprit-ulykke: Måtte smadre bagruden for at få føreren ud

dansk politi
Krimi

Politiet slår til mod bordel i Aarhus

Ferie med barn
Nyheder

Gratis sommerlejre skal give udsatte familier gode ferieminder

pantflasker
Kendte

Drengedrøm går i opfyldelse: Hyldes af kendt influencer

dansk politi
Krimi

Svindler ville snyde 93-årig kvinde

Lille vildmose
Nyheder

Med få klik kan du hjælpe forskerne i Lille Vildmose

dansk politi
Krimi

To varetægtsfægslet for skud mod hus

unge med mobil
Nyheder

Instagram fjernede langt mindre indhold - Snapchat reagerede langsomst

retten i holbæk
Krimi

Fire ansatte frifundet efter dødsfald på hospice

jordbær
Livsstil

Varmen sender salget af sommerfavoritter i vejret

festivalområdet
Underholdning

Smukfest-camp revet væk på 17 minutter

mennesker omkring bål
Sundhed

Millionbevilling skal få flere med gigt ud i naturen

dansk politi
Krimi

Vidner søges: Hvem har skudt mod denne bil?

Bunker
Nyheder

Nyt notat advarer: Her mangler der plads i sikringsrummene

Vred bilist
Biler

Vreden koger på vejene: Hver fjerde råber eller dytter aggressivt

paypal
Nyheder

Millard-bud: Vil købe paypal

festival for iværksættere
Iværksætteri

Iværksættere fra hele landet samles i Odense

mand med mobil
Nyheder

AI bruges - men tilliden er fortsat lav

Vanding på mark
Nyheder

Det er tørt: Pas på med åben ild

kanin
Dyreliv

Kaniner riskerer hedeslag om sommeren

Pin med Madmod
Nyheder

Flere tusinde spejdere møder markant ændring ved aftensmaden

to ældre på stranden
Nyheder

Senior rimer ikke på pension

p-bøde
Krimi

Falske parkerings-SMS'er breder sig: Klik ikke på linket

Mor med unge
Dyreliv

Se videoen: Stolte forældre viser små pingvin-unger frem

dansk politi
Krimi

Sag ryster Tyskland: Bedøvede og voldtog kvinder

Guldfisk
Helt vildt

Guldfisk gik rettens vej: Nu har Fede og Magui fået rettigheder

vaccination
Sundhed

Vaccine har alvorlige bivirkninger: Nu begrænses brugen

Kunstværket
Nyheder

Naturen vakler: Kunstværk skal starte vigtig samtale

bil ferie
Rejser

Kør selv ferie: Vær forberedt før du kører til udlandet 

ragdoll
Dyreliv

Før katteejeren åbner vinduerne i hedebølgen så husk dette

tilskuere til fodboldkamp
Sport

Sport: Hver tiende dansker holdes væk af prisen

mand taler i mikrofon
Livsstil

Her er sommerens mest populære podcasts

Skilt om larver
Debat

DEBAT: Det farligste dyr i Danmark er mennesket

Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Ledige seniorer diskrimineres på alder: Minister kræver handling

tandlæger
Sundhed

Tandlægeregningen kan variere voldsomt: Det har du krav på

bus flexbus
Biler

Nu kan du tage en grøn bus til sygehuset

retten i Kolding
Krimi

Brød ind i kirke: 29-årig får straksdom

håndværkere laver badeværelse
Nyheder

Her er boligens dyreste rum at renovere

retten i Sønderborg
Krimi

Dom: Udvist efter bølge af indbrud

depressiv kvinde skygge
Nyheder

Mangel på sengepladser kan skabe psykiatriske svingdørs-patienter 

Teen
Nyheder

Te tilbagekaldes: Drik den ikke

politi dansk
Krimi

Taget af politiet med over 130.000 ulovlige piller

Unge spiller fodbold.
Sport

F.C. København opretter ny forening for børn og unge

 tyv stjæler vin
Nyheder

Købmænd giver op: Anmelder ikke butikstyvene mere

bison i Yellowstone
Helt vildt

Video: Bison slynger bedstefar flere meter op i luften

Lego kunst
Underholdning

Millioner af LEGO-klodser bliver til kunst i København

Rodet køkken
Livsstil

Rod koster dig penge - og cirka 25 minutter af din tid hver dag

Livredder
Nyheder

I år er risikoen ekstra stor, hvis du bader

far med barn
Nyheder

Færre børn sparer samfundet milliarder

Barn med laptop
Nyheder

Nul skærm til små børn: Dansk forsker sår tvivl om EU-råd

Dør
Rejser

Airbnb i sommerferien? Denne fejl kan koste dig boligen