Administration 

Blogger: Den 10. april går Danmark i sort, og S lader som ingenting

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

ELEFANTEN I RUMMET TRAMPER SÅ HÅRDT, AT ALLE RUDER RYSTER.

Mens de socialdemokratiske medlemmer af KLs bestyrelse stemte ja til en historisk lockout af 250.000 offentligt ansatte og dermed til et frontalangreb på fagbevægelsens strejkekasser, hygger de mest fremtrædende socialdemokrater sig med alt muligt andet på de sociale medier.

Mette Frederiksens seneste Facebookopslag er fra den 6. marts og handler om den seneste undersøgelse af unge danske kvinders psykiske helbred. Henriks Sass Larsen meddelte sig markant på samme medie den 3. marts med den chokerende udmelding, at ”Vandtrykket i København er alt for lavt. Det er vi en gruppe, der prøver at gøre noget ved.”

Mattias Tesfaye er den mest aktuelle med et 8. marts opslag om, at han ikke giver sin kone blomster Valentinsdag men 8. marts i stedet, og at lønforskellen mellem mænd og kvinder i Danmark skyldes den skæve barselsfordeling.

Ikke et ord om, at der er varslet lockout mod 450.000 offentligt ansatte på baggrund af overenskomstkrav, der netop handler om ligeløn. Ikke et ord om at Socialdemokratiet netop har bestemt sig for at følge i hælene på Sophie Løhdes historisk hårde krigserklæring mod alle lønmodtagere i Danmark, hvor hun ikke lagde skjul på, at hun var mere bekymret for slagtesvinene end for de danske borgere, der bliver berørt af den lockout, hun erklærede. Ikke et ord om, at Danmark risikerer at gå i sort den 10. april.

Spørgsmålet er, om det er total handlingslammelse i S-toppen, vi overværer, eller om vi er vidne til et historisk og endegyldigt kollaps i det gamle arbejderparti, der lige nu i realtid foretager det mest altafgørende svigt af det, der engang skulle forestille at være deres kernevælgere; nemlig de lavtlønnede og dem, der tror på, at en velfungerende velfærdsstat med et sikkerhedsnet for børn, gamle, udsatte og syge, er fundamentet for et godt liv for alle.

SOCIALDEMORAKTIET HAR IKKE været ægte rødt i mange herrens år, og farven er falmet mere og mere, siden nyliberalismen for alvor sneg sig ind med Poul Nyrup Rasmussen.

Men den massive tavshed omkring den forestående OK-konflikt tyder på, at Socialdemokratiet tror og håber, at ingen af os opdager, at de ikke siger noget, tror noget og gør noget ... og at de kan tie deres stemmeafgivning i KL-bestyrelsen ihjel.

De tror også, at alle har glemt, at Mette Frederiksen i 2008 var parat til at give 5 milliarder til en ligeløbspulje, hvor hun nu er 100 procent passiv i forhold til en overenskomstforhandling, der hele tiden har stået i ligelønnens tegn.

Der er muligvis en eller anden RUC-dreng eller ditto pige med speciale i politisk kommunikation, der har fortalt folketingsgruppen, at de bare skal tie stille, for så tror danskerne, at det hele er Sophie Løhdes skyld. Samme rådgiver har muligvis hvisket dem i ørerne, at de kan håbe på, at det ender med en god aftale for regeringen, for så er der flere penge til at føre velfærdspolitik for, når rød fløj overtager regeringstaburetterne om et års tid.

Vi ved alle sammen, at sosserne laver politik ud fra ”Grundbog i liberal økonomi bind 1 for første semester.” Men situationen er anderledes denne gang.

DANMARK ER PÅ VEJ I STORKONFLIKT. Danmark risikerer faktisk at være lammet om meget få uger. Danskerne vil ikke tilgive det såkaldt største arbejderparti, hvis det lurepasser og ikke engang gider forsvare egen stemmeafgivning i den her situation.

Så hvis S-toppen tror, de kan ride stormen af ved at stikke hovedet i busken og bare snakke om vandtryk, barsel og – ikke mindst – indvandring, indtil konflikten er overstået, kommer de til at tage grundigt fejl.

Socialdemokraterne i KLs bestyrelse kunne have valgt at sige, at de bakkede op om lønmodtagernes yderst legitime krav. For pengene er der. Endda i overflod! Regeringen vil bare ikke bruge dem på løn til de medarbejdere, der holder velfærdsstaten på benene; de skal bruges på skattelettelser og kampfly. Så kursen fortsætter. Socialdemokratiet har deltaget aktivt i skattelettelser for 57 milliarder og lader nu Sophie Løhde og co. gøre det beskidte arbejde med at få knækket de offentlige lønmodtagere før regeringsskiftet.

Spørgsmålet er, om Socialdemokratiet fortsat kan holde sammen på sig selv uden andet politisk projekt end indvandrerstramninger og velfærdsnedskæringer. For partiets rolle som forsvarer af velfærdssamfundet og Den Danske Model er slut. Selvom der findes mange gode socialdemokrater, så har Socialdemokratiet udviklet sig til arbejderbevægelsens skamplet.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

Ambulance holder på vej
Krimi

Fundet død på vej

To personer under solparaply
Rejser

Sådan dækker rejseforsikringen ved ekstrem varme

tagning fra retssal
Kendte

Jury i Diddy-sag er enige om fire ud af fem anklagepunkter

træer i regnvejr
Nyheder

DMI varsler farligt vejr 

person står udenfor i varmt vejr
Nyheder

2-årig dreng død:

Glemt i varm bil

person på festival
Nyheder

Roskilde Festival:

Varmerekord står for skud

par poserer ved galla
Kendte

Meldes klar til

Vild med dans

Sport

Stor dansk overraskelse

i Wimbledon

billede af restaurant der ligger ved sø
Nyheder

Noma åbner i USA

kokosnød med sugerør
Mad og drikke

Tilbagekalder kokosnød

folk solbader på strand
Nyheder

Ny prognose: Sol og sommer på vej 

gade i randers
Krimi

Karatespark og ukvemsord:

Mand terroriserer gade 

tennisspiller i aktion
Sport

Tauson får første sejr

i Wimbledon

et livreddertårn
Nyheder

Det betyder badeflagene

Et fly i luften
Rejser

Gigantisk handel: SAS køber 55 fly

portrætter af iranske politikere
Krimi

Dansker anholdt og mistænkt for at spionere for Iran

Nyheder

Kongelige fejrer Øresundsbroens jubilæum

et supermarked
Mad og drikke

Vi har EU's dyreste fisk og brød 

et cruiseskib
Helt vildt

Far redder barn som falder over bord fra krydstogstskib

en kop kaffe med mønster
Debat

Kaffeparadokset: Danskerne vil have den bedste kop – bare ikke derhjemme

en elbil ved havnen
Biler

Fire ud af fem nye privatbiler er elbiler

Trump og Musk ved en Tesla
Nyheder

Åben krig: Trump vil knække Musk' selskaber

folk på badebroer i varmen
Nyheder

Fantastisk sommerdag i vente

en Tesla Y
Biler

Tesla er tilbage

Trump og en gråhåret kvinde
Nyheder

Hackere vil offentliggøre regeringens e-mails

Udrykningskøretøjer på en vej
Krimi

22-årig dræbt på motorcykel 

Elon Musk i the oval office
Kendte

Elon Musk vil oprette nyt parti 

livredningstårn og strand i baggrunden
Nyheder

Livreddere fik travl

start på sommerferien

ældre kvinde med stort smil og smuk blå kjole
Kendte

Anne Laxholm: 

Det er synd for dem

falckbil holder ved siden af væltet lastbil
Krimi

Lastbil på hovedet i grøft

to mænd i jakkesæt hilser på hinanden
Nyheder

Forsvarsminister

vil besøge Grønland

pige på scene io blå badedragt med dannebrog
Kendte

Afsløring: Fra Grand

Prix til Vild med dans

Nyheder

Danske Vestas lukker i rødt 

varebil holder smadret på motorvej
Krimi

Motorvej blokeret:

Op til tre timers ventetid

meget varmt sydpå i europa
Nyheder

Danske rejseselskaber

giver gæster varmeråd

logo på legoland parken
Nyheder

Legoland i rekordsalg

stor bygning i centrum af aarhus
Krimi

Udvist: Voldtog

og røvede prostituerede 

politi til stede på vej
Krimi

Ramt af bus:

Fodgænger død 

par poserer
Nyheder

Vild med dans-stjerne:

En mavepuster

ødelagt lastbil
Krimi

Lastbil brager ind i gangbro 

par poserer ved galla
Kendte

57-årige Boris Becker:

Far for femte gang 

to fodboldspillere fejrer
Krimi

Bar spansk fodboldtrøje:

Skal i fængsel 

skilt foran bilka
Helt vildt

Efterlyser Bilka-millionær 

mand poserer
Krimi

Jes Dorphs millionkrav

afgøres inden jul 

dansere poserer
Film og TV

Slut med Vild med dans 

Nyheder

Facebook vil bruge

dine private billeder 

mand smiler
Kendte

Thomas Evers:

Det har ændret mit liv

dansepar poserer
Kendte

Tak for dansen:

Her er alle vinderne

i Vild med dans

Nyheder

Snigskytte dræber to

brandmænd 

storke i rede
Dyreliv

Danmarks storke skal klare sig selv 

folk bader
Nyheder

Solrig start på ugen

- men så kommer regnen

politi til stede ved butik
Krimi

Maskeret mand på cykel

skød mod kiosk

Sport

Lionel Messi ydmyget

Nyheder

Skandaliseret politier gør comeback

Fire brudepiger på vej til bryllup
Kongelige

Prinsessens datter

springer ud:

Biseksuel

Politimand ved væltet stillads
Krimi

Kraftigt vindstød vælter stort stillads

Mand op den røde løber smiler
Kendte

Seebach forsonet med sin bror

kontanter og kort i hånd på mand ved hæveautomat.
Nyheder

Nu kommer der gebyr på kontanter

Færge på hav med høje bølger
Nyheder

Kraftig blæst forsinker færge

en gade i England
Sundhed

Læger ser boom i astmapatienter 

trøffelkugler i æske
Nyheder

Spis dem ikke: Romkugler med muselort trækkes tilbage

en lottokupon
Helt vildt

Vinder 2,2 milliarder kr.

fede biler i den gamle have
Biler

Fede biler i Tivoli i dag

Nyheder

Gratis wifi på ferien er farligt

en sanger på scenen
Kendte

Skandale: Topnavn var på scenen i 12 minutter

en kvinde på en strand
Rejser

Strejker i Spanien kan ødelægge din ferie

Mads Mikkelsen på den røde løber
Kendte

Stenrige Mads Mikkelsen hæver 34 mio. kroner

to mænd ved en begravelse
Kongelige

Prins Harrys dystre fremtid – indgår ikke i Williams planer

tog med folk om bord og af
Nyheder

Nyt tiltag på Roskilde Festival gør det mere trygt

grafer på en computer
Nyheder

Vores pensionskonti klarer sig fint

e strand i Danmark
Sundhed

Slut med rygning på strande og i parker

senatet i washington
Nyheder

Trumps lovpakke overlever med minimalt flertal

en færge i rum sø
Krimi

Ulykke: Mand faldt over bord fra færge

en bowlingkugle vælter kegler
Nyheder

Rygter om konkurs:

Bowling-kæde

foretager mystisk lukning

to poser chips
Nyheder

Populære chips tilbagekaldes

en cykelrytter
Sport

Mads P. rammer dreng

på vej mod DM-guld

en pige sidder på skødet af sin mor politi står rundt om
Krimi

Drama i indkøbscenter

endte lykkeligt

en kop caffe latte
Helt vildt

Lotto-millionær

købte hundedyr

kaffemaskine, men ...

en model af et hjerte
Sundhed

Kamp mod livstruende

sygdom skærpes