Administration 

Blogger: Den 10. april går Danmark i sort, og S lader som ingenting

Jan Hoby er næstformand i LFS (Landsforeningen for Socialpædagoger) og 100% socialist og feminist. Han er født i 1962 og opvokset i arbejderkvarteret Bispebjerg. Fra den tidlige ungdom har han været organiseret socialist. Jan vil hovedsageligt blogge om arbejderbevægelsens, primært fagbevægelsens, udfordringer set fra en aktivistisk og venstreorienteret fagbureaukrats udkigspost. Men han vil også tage emner som kritisk pædagogik, børns hverdagsliv og forskning inden for disse områder op.

ELEFANTEN I RUMMET TRAMPER SÅ HÅRDT, AT ALLE RUDER RYSTER.

Mens de socialdemokratiske medlemmer af KLs bestyrelse stemte ja til en historisk lockout af 250.000 offentligt ansatte og dermed til et frontalangreb på fagbevægelsens strejkekasser, hygger de mest fremtrædende socialdemokrater sig med alt muligt andet på de sociale medier.

Mette Frederiksens seneste Facebookopslag er fra den 6. marts og handler om den seneste undersøgelse af unge danske kvinders psykiske helbred. Henriks Sass Larsen meddelte sig markant på samme medie den 3. marts med den chokerende udmelding, at ”Vandtrykket i København er alt for lavt. Det er vi en gruppe, der prøver at gøre noget ved.”

Mattias Tesfaye er den mest aktuelle med et 8. marts opslag om, at han ikke giver sin kone blomster Valentinsdag men 8. marts i stedet, og at lønforskellen mellem mænd og kvinder i Danmark skyldes den skæve barselsfordeling.

Ikke et ord om, at der er varslet lockout mod 450.000 offentligt ansatte på baggrund af overenskomstkrav, der netop handler om ligeløn. Ikke et ord om at Socialdemokratiet netop har bestemt sig for at følge i hælene på Sophie Løhdes historisk hårde krigserklæring mod alle lønmodtagere i Danmark, hvor hun ikke lagde skjul på, at hun var mere bekymret for slagtesvinene end for de danske borgere, der bliver berørt af den lockout, hun erklærede. Ikke et ord om, at Danmark risikerer at gå i sort den 10. april.

Spørgsmålet er, om det er total handlingslammelse i S-toppen, vi overværer, eller om vi er vidne til et historisk og endegyldigt kollaps i det gamle arbejderparti, der lige nu i realtid foretager det mest altafgørende svigt af det, der engang skulle forestille at være deres kernevælgere; nemlig de lavtlønnede og dem, der tror på, at en velfungerende velfærdsstat med et sikkerhedsnet for børn, gamle, udsatte og syge, er fundamentet for et godt liv for alle.

SOCIALDEMORAKTIET HAR IKKE været ægte rødt i mange herrens år, og farven er falmet mere og mere, siden nyliberalismen for alvor sneg sig ind med Poul Nyrup Rasmussen.

Men den massive tavshed omkring den forestående OK-konflikt tyder på, at Socialdemokratiet tror og håber, at ingen af os opdager, at de ikke siger noget, tror noget og gør noget ... og at de kan tie deres stemmeafgivning i KL-bestyrelsen ihjel.

De tror også, at alle har glemt, at Mette Frederiksen i 2008 var parat til at give 5 milliarder til en ligeløbspulje, hvor hun nu er 100 procent passiv i forhold til en overenskomstforhandling, der hele tiden har stået i ligelønnens tegn.

Der er muligvis en eller anden RUC-dreng eller ditto pige med speciale i politisk kommunikation, der har fortalt folketingsgruppen, at de bare skal tie stille, for så tror danskerne, at det hele er Sophie Løhdes skyld. Samme rådgiver har muligvis hvisket dem i ørerne, at de kan håbe på, at det ender med en god aftale for regeringen, for så er der flere penge til at føre velfærdspolitik for, når rød fløj overtager regeringstaburetterne om et års tid.

Vi ved alle sammen, at sosserne laver politik ud fra ”Grundbog i liberal økonomi bind 1 for første semester.” Men situationen er anderledes denne gang.

DANMARK ER PÅ VEJ I STORKONFLIKT. Danmark risikerer faktisk at være lammet om meget få uger. Danskerne vil ikke tilgive det såkaldt største arbejderparti, hvis det lurepasser og ikke engang gider forsvare egen stemmeafgivning i den her situation.

Så hvis S-toppen tror, de kan ride stormen af ved at stikke hovedet i busken og bare snakke om vandtryk, barsel og – ikke mindst – indvandring, indtil konflikten er overstået, kommer de til at tage grundigt fejl.

Socialdemokraterne i KLs bestyrelse kunne have valgt at sige, at de bakkede op om lønmodtagernes yderst legitime krav. For pengene er der. Endda i overflod! Regeringen vil bare ikke bruge dem på løn til de medarbejdere, der holder velfærdsstaten på benene; de skal bruges på skattelettelser og kampfly. Så kursen fortsætter. Socialdemokratiet har deltaget aktivt i skattelettelser for 57 milliarder og lader nu Sophie Løhde og co. gøre det beskidte arbejde med at få knækket de offentlige lønmodtagere før regeringsskiftet.

Spørgsmålet er, om Socialdemokratiet fortsat kan holde sammen på sig selv uden andet politisk projekt end indvandrerstramninger og velfærdsnedskæringer. For partiets rolle som forsvarer af velfærdssamfundet og Den Danske Model er slut. Selvom der findes mange gode socialdemokrater, så har Socialdemokratiet udviklet sig til arbejderbevægelsens skamplet.

Dette er et blog-indlæg og ikke et udtryk for Avisen.dk's holdning. Hvis du finder, at indlægget er æreskrænkende eller indeholder injurier, så send en mail til tip@avisen.dk.

dansk politi
Krimi

Fartgal bilist målt til 165 km/t på motorvejen: Risikerer kørekortet

samlingen
Kendte

Peter Lund Madsens store passion: Nu sælges over 1.000 plader

Skuespillerne
Film og TV

Nu kommer filmen om historien om Soundboks

Claude AI
Nyheder

AI breder sig: Halvdelen af virksomheder prioriterer kun lidt træning

Fårup sommerland
Nyheder

Nordmændene vender tilbage: Fårup oplever markant fremgang

Hund bange gemmer sig under sofa
Dyreliv

Torden kan skræmme hunden: Sådan hjælper du, når uvejret rammer

Kampagne
Nyheder

Det bedste klimaråd til boligen? Gør ingenting

København
Nyheder

København vil slå EU: Hver tredje kommunale bygning skal løftes

Dagligvarer
Nyheder

Ny måling: Flere vil have lavere skat end billigere fødevarer

folkeskole
Nyheder

Skoler kan blive ramt: Hver anden kommune varsler besparelser

Frederiksborg Slot
Kongelige

Nyt officielt portræt af kong Frederik afsløres senere i september

politi dansk
Krimi

Bil faldt syv meter ned: Politiet søger vidner

bro
Krimi

Bil ramt: Hvem kaster igen sten fra motorvejsbroer?

Helene Toxværd
Nyheder

København sætter flere penge af: Skal bremse ulovlig udlejning

 Ane Halsboe-Jørgensen
Nyheder

Nyt id-kort på byggepladser skal bekæmpe social dumping

Lasse Boje
Nyheder

Alvorlig fejl hos politiet: Børneattester og våbentilladelser sat i bero

kort
Nyheder

Politiet lukker luftrummet for droner over store dele af København

Psykisk syg
Nyheder

Har du oplevet det? Nu søger LAP danskere fra hele landet

Regnbueflag
Nyheder

Regeringen vil hjælpe udsatte LGBT+-personer ud af hjemløshed

Cold Hawaii Big Air
Sport

Vildt vejr på vej: Verdenseliten indtager Cold Hawaii

elløbehjul
Krimi

Politiet beslaglagde elkøretøjer: Ét kunne indstilles til 85 km/t

Messen
Underholdning

Ny stor KREA-messe rykker ind i Valby Hallen i weekenden

Skole elever med tasker
Nyheder

Elever bortvist fra eksamen efter AI-snyd på flere skoler

Festuge Aarhus
Underholdning

Aarhus midtby bliver til én stor fest på lørdag

Udeservering
Nyheder

Lavere gebyr kan give bedre vilkår for Københavns udeserveringer

Børn i pool
Rejser

Efterårsferien er næsten udsolgt: Her er de billigere alternativer

Karoline Lindgaard
Nyheder

Gratis bind og tamponer på vej til alle københavnske folkeskoler

CARLLO YABOY
Underholdning

Trygheden er steget i Greve Nord: Fredag fejres udviklingen

Harry Potter
Film og TV

HBO viser nyt glimt af Harry Potter før premieren til jul

Svømmehal
Nyheder

København skærper kontrollen med kønsopdelt svømning

Cirkusrevyen holdet
Underholdning

Cirkusrevyen 2027: Her er holdet

Partnervold modelfoto
Krimi

Markant strafskærpelse: Grov vold straffes 100 procent hårdere

FB opslag med børn og drikke
Nyheder

To sommerlande får kritik for sodavandsreklamer rettet mod børn

iltsvind
Nyheder

Ny kvælstoflov er vedtaget: Minister glæder sig

mark
Nyheder

Landbrugets organisation efter ny lov: Det bliver sværere og dyrere

møde
Nyheder

Færre på magten: De største virksomheder får direkte adgang til politikerne

parkeringsplads
Nyheder

Flertal foretrækker digital parkering: Nu foreslår DI fælles regler

elever i skole
Nyheder

Undersøgelse: Her er unge mest i fare for at droppe ud af uddannelsen

Natasja Crone
Underholdning

Populært debat-program vender tilbage til skærmen

Partierne bag
Nyheder

Budgetaftale i København: Milliarder til skoler og socialområdet

dansk politi
Krimi

Politiet efter endnu et svindelnummer: Sådan undgår du dem

Løbet
Nyheder

Nyt halvmaraton vil undgå at lukke store dele af København

D-vitaminer
Sundhed

Forskere finder mulig vitamin-effekt mod svær åreforkalkning

medicin
Nyheder

Flere danskere frygter ulighed i adgangen til bedste medicin

Ejendom
Nyheder

Kendt fra TV 2: Nu er den spektakulære lade til salg

cykel
Krimi

Er dette din cykel? Politiet efterlyser ejere til flere cykler

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder