Det danske ishockeylandshold har ikke heldet med sig på isen, når Danmark besøger diverse destinationer for at spille firenationersturneringer.
I november endte Heinz Ehlers' debut som landstræner i en farce, da opgøret mod Polen blev afbrudt, fordi der var problemer med et reklameskilt på isen.
Fredag aften var den så gal igen, da Danmark mødte Norge i firenationersturneringen i Østrig.
Det var Danmarks anden kamp i turneringen, og opgøret blev afbrudt efter 40 minutter lige i optrækket til tredje periode.
Ifølge ishockeylandsholdets Facebook-profil skyldtes afbrydelsen "blød is" og et hul i isen.
Kampen blev afbrudt, da Norge var foran 4-3, efter at Danmark efter blot otte minutter af første periode var foran 3-1.
Søren Nielsen, Markus Lauridsen og Morgen Jensen scorede da danske mål i perioden, før Norge scorede tre gange i anden periode og bragte sig foran, inden kampen blev afbrudt.
Hvad status er i turneringen er stadig uvist.
- Lige nu afventes et sent direktoratsmøde i forhold til det videre forløb i turneringen, skriver Ishockeylandsholdets Facebook-profil.
Torsdag besejrede Danmark Østrig med 4-2.
Derfor er status lige nu, at både Danmark, Norge og Østrig har tre point, hvis Danmark ender med at tabe den afbrudte kamp mod Norge.
/ritzau/
Du vil modtage en email med et link du skal klikke på, for at verificere din mailadresse. Når du har gjort det, vil du begynde at modtage nyhedsbrevet.
Som nyhedsbrevsmodtager sender vi dig nyhedsbreve indeholdende breaking news, dagens vigtigste nyheder samt redaktionelle kampagner. Når du tilmelder dig nyhedsbrevet, accepterer du samtidig, at nyhedsbrevet kan indeholde kommercielt indhold i form af tilbud, læserundersøgelser, konkurrencer og events fra Avisen.dk samt markedsføring af produkter og ydelser fra 3. part.
..og din tilmelding blev ikke registeret.
Klik eventuelt her, og prøv igen, eller kontakt os på avisen@avisen.dk. Så hjælper vi dig med at blive tilmeldt.