Toget kører fra spor 2. Det står på informationsskærmen. Men Christian Skov kan ikke se det, fordi han er blind. Så han må spørge folk, om de vil hjælpe ham. Igen.
Men det skal der laves om på, mener Socialdemokraterne, der torsdag kommer med et beslutningsforslag om en handlingsplan for de 25.000 blinde og svagsynede i Danmark. Og bliver bakket op af et flertal i Folketinget.
De blinde og svagsynede skal blandt andet tilbydes mere end de nuværende 15 timer ledsagerhjælp om måneden. Og taxakørsel fra eget hjem til tog eller bus skal afhjælpe, at mange føler sig utrygge i trafikken.
Christian Skov er 49 år og bor i en landsby nær Ribe med sin 18-årige søn. Han har været blind hele sit liv og er pianostemmer. Derfor bruger han den kollektive trafik hver dag.
Afhængig af fremmede
»Jeg går først ned til busstopstedet. Jeg kender byen og følger fortovskanten. Problemet er, når jeg kommer til en større by som Ribe og skal med tog eller bus. Så er jeg meget afhængig af folks hjælp,« fortæller han. Men det er også et problem, hvis han skal trække et nummer på en station for at købe billet.
»Jeg kan jo ikke se, hvilket nummer jeg har. Så jeg håber altid, at nogen forbarmer sig over mig,« forklarer Christian Skov med en rolig sønderjysk dialekt.
Christian Skov får hurtigt brugt sine 15 timer om måneden.
»Men de må kun bruges i fritiden og ikke til at hjælpe mig på arbejdet,« siger pianostemmeren, der håber beslutningsforslaget bliver til virkelighed.
Sommetider bliver han transporteret rundt af sin søn.
»Når han flytter efter gymnasiet, bliver det svært. Så kan jeg ikke trække på ham længere. Men jeg prøver at få det bedste ud af det.«
Bred opbakning
Forslaget støttes af Enhedslisten, De Radikale og Dansk Folkeparti. R mener dog, at forslaget også skal gælde blinde og svagsynedes muligheder for at søge information på nettet på offentlige hjemmesider.
Socialordfører fra Dansk Folkeparti Pia Kristensen vil have andre områder end transport med i handlingsplanen.
»Det skal også handle om personlig assistance. Vi vil ikke lave en lappeløsning her og nu, men snakke tingene grundigt igennem med de andre partier og Dansk Blindesamfund, så handlingsplanen kommer til at udmunde i konkret lovgivning,«
Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Venstre og De Konservative.