Administration 

Bilshow i Kina: vanvittigt og sjovt

Biler
en stor rød bil
Det er firmaet Songsan, der uden blusel kopierer Cadillacs som her, Corvetter og andre ikoniske biler, men med elmotorer og lige et andet touch i designet, så firmaet trods alt ikke får alt for mange retssager på halsen. (Foto: Per Kuskner)

Avisen.dk var i Kina til en af verdens vigtigste bilmesser i byen Guangzhou.

Man føler sig noget lost som udenlandsk journalist, når man ankommer til messehallerne, hvor biludstillingen Guangzhou Auto Show 2025, finder sted. For disse haller får Bella Centret til at ligne en campingvogn i forhold til.

Og da stort set alle informationer om biler, halnumre m.v. mestendels står på kinesisk, så må man prøve sig frem. Og så er Guangzhou Auto Show ikke engang den vigtigste bilmesse i Kina, det er nemlig Shanghai og Beijing, men denne kan også noget. Især fordi den ligger i en af de driftigste byer i Kina, hvor en del af landets store bilindustri har hjemme.

en flyvende bil
Det her er den meget nære fremtid, højst sandsynligt i slutningen af næste år: Flyvende biler, som er ved at blive godkendt til at flyve i max. 1.000 meters højde. Foto: Per Kuskner

Guangzhou var en undseelig by for 30 år siden, med lave huse, jigshaws, street-kitchens og et roligt leben generelt. Men i dag er det en kæmpe storby med over 20 mio. indbyggere, enorm skyline, hvor hypermoderne skyskrabere blinker i alle farver ved aftentide, motor- og indfaldsveje, som snor sig mellem hinanden og designerbutikker, expats fra Vesten og andet godtfolk, som blander sig i denne fascinerende metropol.

Guangzhou er en del af den kinesiske drøm og en del af Xi Jinpings tiårsplan for landet: sats på alt det nye og grønne teknologiske såsom batteriproduktion, elbilsproduktion, solfangere, vindmøller og AI-teknologi og sørg for udfasning af de gamle produktioner som møbler, tøj og hårde hvidvarer.

Og det må man siges er lykkedes helt fint. Kina er verdens vigtigste marked for bilindustri – også for den udenlandske, som både har fabrikker og et kæmpe marked i landet med den hurtigst voksende middelklasse globalt, som alle gerne vil have en bil – eller to.

en limousine i en hal
Limousiner til de øverste topledere – eller ledere fra Det Kommunistiske Parti – stod overalt. Her er det en Maextro S800 og nej, den kommer aldrig til Danmark. Foto: Per Kuskner

96% af alle nye biler bliver i 2026 elektrificerede i Kina (enten som rene elbiler eller plugin-hybrider) og al avanceret batteriteknologi er Kina i dag førende indenfor. 

Kineserne føler sig ikke - med rette - som kopister mere, men mestrer i dag avanceret teknologi og håndværk, og har i bilindustrien også købt sig til nogle af de bedste designere og ingeniører i Vesten, som gerne arbejder nogle år til skyhøje lønninger i et fredeligt og velfungerende land.

Statsstøtte

Tilbage til messen, hvor det myldrede med mennesker – hovedsageligt kinesere, som ville opdateres på de nyeste modeller. Og mange kunder er så utålmodige, så fabrikkerne må opdatere modellerne og facelifte dem efter bare få måneder, de er på gaden. Og ofte bliver de selvsamme modeller, der er solgt til Europa og USA, først opdaterede langt senere hen.

Også bilmodeller fra store etablerede europæiske mærker findes kun i Kina og ikke i Europa. Eksempelvis Audi og BMW, som har modeller, man kun kan købe i Kina. Volvo ligeledes, men det er jo også ejet af en kinesisk koncern, Geely.

en MPV
En MPV-Volvo EM90, som heller ikke findes på vores breddegrader. Foto: Per Kuskner

Der findes lige nu over 100 kinesiske bilmærker. De fleste kender man ikke noget til på vores breddegrader og kommer heller ikke til. For selv om den generelle konsensus er, at Kina holder hånden under alle deres nationale bilmærker og yder statsstøtte, er det langt fra sandheden. Vel yder den kinesiske stat støtte i opstartsfasen til mange industrier, men på et tidspunkt stopper støtten, og hvis fabrikken/mærket ikke kan klare sig i den store interne konkurrence, så må den bukke under, hvad mange kinesiske mærker da også både har gjort og kommer til at gøre på sigt.

Men dem, som klarer sig, klarer sig godt i landet og udenlandsk. Dog ikke så meget på det lille danske marked. Her har vi ikke rigtig taget de kinesiske biler til os. Sølle 4% står salget for herhjemme, hvor BYD, Zeekr, XPeng og MG er de bedst sælgende indtil videre, men mange andre er kommet på markedet bare sidste år til konkurrencedygtige priser.

to åbne amerikanerbiler.
Alle bilerne fra det lille kinesiske Songsan er lavet over klassiske amerikanerbiler, men de kører alle på strøm. Foto: Per Kuskner

Spas, tegneserier og ramme alvor

På messen var der alt fra flyvende biler, vilde jeeps i offroad-omgivelser, tegneserie-klædte biler og retro-dittoer, så den uhøjtidelige tilgang til det hele er faktisk ret forfriskende. 

en bil på et podie
I'M HERO er en vild offroader, som skal tilfredsstille et større og større eventyr-minded købersegment blandt den højere middelklasse. Foto: Per Kuskner

Og næsten ethvert bilmærke med respekt for sig selv skal have en limousine. De er nogle 6 meter lange slagskibe med alskens udstyr, og kvaliteten er i top. Det skal den være, for ellers køber de ultrarige kinesere jo bare en Maybach, Rolls-Royce, Range Rover eller Mercedes S-klasse i stedet. Det er stadig stor prestige her, men sjovt nok, så er det også god stil og prestige at "køre kinesisk". Og lige DET kan blive et problem for de store luksusbrands og bilmærker i Europa, der alle stadig har Kina som deres absolut vigtigste marked. 

En kæmpe bil
Endnu en kæmpe skude til den hurtigt voksende overklasse i Kina. Foto: Per Kuskner

en bil med en bamse foran
Dukker, tegneseriefigurer og barnligt kramme-kram var også en stor del af bilmessen i Guangzhou. Foto: Per Kuskner

en bil med dukker i frunken
Foto: Per Kuskner

en bil med kaninører
Foto: Per Kuskner

 

 

Mads Pedersen
Sport

Mads P. sælger Tour-udstyr: Pengene går til unge cykeltalenter

sorte køer
Krimi

Ubudne gæster i haven: En flok køer var på udflugt

retten i Roskilde
Krimi

Forældre dømt: Vold slog deres søn ihjel

elbil og kvinde der lader
Nyheder

Elprisen eksploderede i august: Dyreste måned siden energikrisen

Maritime dage
Nyheder

525 unge får dørene åbnet til Det Blå Danmark

Vejarbejde
Nyheder

Kø og forsinkelser: Vejarbejde rammer Svendborgmotorvejen i fire uger

iltsvind
Nyheder

Se video: 38 danske kystvande ramt af iltsvind efter varm sommer

ukrudtsbrænder
Krimi

Brændte partner med ukrudtsbrænder: Nu er han dømt

Beredskabsstyrelsen
Nyheder

Borgere kan møde udrykningskøretøjer og omkørsler torsdag

husmandsbrug
Nyheder

Landmænd går imod protester: Bakker op om omstridt gødskningslov

dansk politi
Krimi

Politiet slog til under renovering: To mænd anholdt i Hammel

Christian Rabjerg Madsen
Nyheder

36 danskere har talt: Otte bud på bedre forhold for grise

dansk politi
Krimi

Politi til forældre: Interesser jer for jeres børns liv på nettet

Familie i kolonihave
Nyheder

Forbund advarer efter TV 2-dokumentar: Kolonihaver kan blive dyrere

Lego skibet
Underholdning

Originalt Lego-kongeskib fra 1998 sættes nu på auktion

Testflyvning
Iværksætteri

Fra USA til Japan: Dansk iværksætter tester mobilnet fra stratosfæren

aggressiv hund
Krimi

Hund måtte aflives efter angreb - politiet fandt ketamin og sværd

dansk politi
Krimi

Politiet fandt over 6000 flasker med lattergas

kbh lufthavn
Nyheder

Rekordmange fløj fra København: Spanien topper sommerens ferieliste

Penge
Nyheder

Tjek din kommune: Så mange er registreret i RKI

AI
Nyheder

Danske myndigheder går sammen med EU om AI og techgiganter

FCK trøjer
Sport

FCK spiller i særlige trøjer og sender pengene til Røde Kors

elever til valg
Nyheder

Tusindvis af skoleelever går til valg i denne uge

Maria Reumert Gjerding
Nyheder

Nye pesticidtal bekymrer minister: Vil have en ny strategi

Skelet
Nyheder

Arkæologer finder 20 skeletter under København

dansk politi
Krimi

90-årig fik stjålet pung under indkøb: Politiet kommer med fem råd

hjemløs
Nyheder

Over 6.000 er hjemløse: Minister kalder nye tal nedslående

Får
Nyheder

Ny pulje åbner: 60 millioner kroner til ulvesikrede hegn

vinderne
Iværksætteri

Fire iværksættere vinder 250.000 kroner til genbrug af beton

jacob Mark
Nyheder

Ældreminister vil sænke SOSU-medarbejdernes sygefravær

Værterne
Nyheder

Fire kendte værter står i spidsen for årets Knæk Cancer-show

Tupac
Krimi

Efter næsten 30 år er der faldet dom i Tupac-mordet

William Jansen og Simon Jensen
Mad og drikke

Populær pitakæde slår dørene op til endnu to spisesteder

retten i esbjerg
Krimi

Mand får 8 års fængsel for vold med døden til følge

Martin Miehe-Renard
Underholdning

Tivolirevyen vender tilbage i 2027 med kendt instruktør i spidsen

børn i naturen
Nyheder

160.000 børn rykker ud i naturen i denne uge

Krisecentret Dannerhuset
Nyheder

Børn på omkring 40 krisecentre får gratis avis i et år

filmen
Film og TV

Tre danske film kæmper om at blive årets Oscar-kandidat

Ikea
Nyheder

Hundredvis af IKEA-varer bliver billigere: Priser falder op til 25 procent

dansk politi
Krimi

Teenagere bag groft masse-overfald til byfest: Politiet søger vidner

dansk politi
Krimi

16-årig anholdt: Sigtet for fire brande i Præstø og Mern

Olsen Banden
Underholdning

Skide godt Egon - nu fejres danskernes største biografhit

Løbets stiftere
Nyheder

Over 500 har meldt sig: Familieløb udsolgt i fire byer

hacker
Nyheder

Sikkerhedsfolk advarer: Falske drømmejobs skjuler hackerangreb

demo
Nyheder

Traktorer i København: Demonstration kan generere trafikken tirsdag

Fuhlendorff
Underholdning

Fuhlendorff: Hvornår blev jeg den gamle?

indlandsis
Nyheder

30 år i træk: Indlandsisen skrumper igen

retten i holbæk
Krimi

Mor og datter dømt: Smuglede kokain til Danmark

Folkene bag
Iværksætteri

Finsk techgigant køber dansk AI-virksomhed med 50 specialister

Forælderkøb
Nyheder

Boligjagt og studiestart: Hver anden forælder overvejer at træde til økonomisk

medina
Kendte

Nu kan du komme til at bo i Medinas villa

dansk politi
Krimi

Kørte ud over klippe: Bil faldt syv meter

dansk politi
Krimi

Delte nøgenvideo af sin eks: Så gik det galt i detentionen

grafik web
Advertorial

Annonce

Sådan vælger du den rette bredbåndsforbindelse til husstanden

dansk politi
Krimi

17-årig uden kørekort på forrykt køretur: Ramte to huse

Ambassadørerne
Underholdning

Koala, kænguruer og musik: Australia Day indtog København Zoo

dansk politi
Krimi

Speeder i stedet for bremse: Så gik det helt galt på p-pladsen

dansk politi
Nyheder

Bilist på vanvittig farlig køretur gennem Øresundstunnelen

Politikere til Pride
Nyheder

Minister til kamp mod hadforbrydelser: Øget fokus på muslimer

Gustav Salinas
Kendte

Rygterne svirrer: Hvad skal Gustav Salinas nu?

fartkontrol
Krimi

Bilist kørte 126 km/t - så blev han snuppet af politiet

Hvidovre fans
Sport

Lille Malthe blev hånet online - så trådte en ægte fodbold-fan til

dansk politi
Krimi

13-årig trak kniv: Mente at mand talte med de forkerte

Yahya Hassan
Underholdning

Kan du huske Yahya Hassan? Nyt teaterstykke fortæller hans historie

screening bøgerne
Nyheder

Vold mod de yngste børn skal opdages tidligere

Pia Olsen Dyhr
Nyheder

45 kommuner ønskede penge: 22 får del i pulje

Retten i Viborg
Krimi

Dom i Gjern-sagen: Kvinde får 12 år

Køge brand
Nyheder

Kæmpe brand kunne lugtes langt væk

still fra serien
Film og TV

Snart kan du komme med ned i Danmarks dybeste hemmelighed

folkemøde
Nyheder

Børn og unge skal selv forme deres omgivelser

Boligbyggeri
Nyheder

Aarhus bygger: 4.200 nye boliger på vej

politiserien
Film og TV

Seerne får mere Politijagt: Ny sæson er på vej

Glade, danske sølvmedaljevindere ved Montane Adventure Race EM Foto: Martin Paldan for Montane Adventure Race EM
Sport

Dansk dobbelttriumf ved EM på Sjælland

malte Ebert
Underholdning

Malte Ebert går stort: Her kan du opleve ham

gåtur
Sundhed

Mandag starter kampagne med fokus på hjertet: Så lidt skal der til

Jakob Brandt, adm. direktør i SMVdanmark
Iværksætteri

Ny analyse viser skævhed i dansk erhvervsliv

boliger
Nyheder

Op mod 4000 nye almene boliger på vej i København

brande i Avila spanien
Nyheder

Danmark løber for Spanien efter voldsomme skovbrande

Nyhedsbrev grafik
Generelle nyheder

Få vores nyheder direkte i din indbakke