Den 22-årige jurastuderende Kristina Pedersen blev nærmest mundlam, da hun i fredags ved halvnitiden om aftenen stod og kiggede på den tomme grund på Jagtvej 69. Et af politiets blå køretøjer kom forbi, og ud steg fire-fem betjente, som pludselig hev deres ædlere dele frem og i fællesskab pissede ud over det sted, hvor Ungdomshuset tidligere lå, fortæller Kristina Pedersen.
Betjentene grinede
»Ud over, at det var en respektløs og smagløs magtdemonstration efter at have ryddet huset, var det jo også ulovligt. Jeg spurgte dem, om de ikke var klar over, at det er ulovligt at tisse på privat ejendom, da det jo er Ruth Evensen, der ejer grunden. De grinede bare og sagde, at de havde en godt forhold til Ruth,« siger Kristina Pedersen, der bevidnede episoden sammen med sin 18-årige søster fra Skælskør. Ingen af søstrene har været aktive i Ungdomshuset, men Kristina Pedersen vil nu anmelde de pågældende betjente til politiet for ulovlig urinering.
Flemming Steen Munch, informationschef i Københavns Politi, vil ikke kommentere den konkrete sag.
»Men hvis nogle betjente har valgt det omtalte sted, lyder det ikke særlig velovervejet,« siger han.
På den venstreorienterede side modkraft.dk møder politiet også hård kritik, efter at en flok betjente stillede op til gruppefoto på Ungdomshusets tag. Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ruth Evensen.