Bendtner tog bagvejen til kærestens store show
Lise Bondesen
Nicklas Bendtner er en mand, der forstår at tiltrække opmærksomhed - både når det gælder hans karriere på fodboldbanen og hans ageren i nattelivet.
Men torsdag valgte han at køre en slags lav profil-stil, da han dukkede op til gallapremieren på musicalen 'Hairspray', som hans kæreste Julie Zangenberg spiller med i.
Sammen med Zangenbergs pr-agent Elise Lykke valgte han at tage bagtrappen til forestillingen i Tivoli og dermed undgå en tur på den røde løber.
De undgik dog ikke helt at smile til en fotograf.
Foto: Nikolai Linares/Scanpix
De øvrige inviterede kendisser havde intet imod at kaste lidt glans over den røde løber.
Her er det den tidligere reality-dronning Amalie Szigethy, der luftede sin gravide mave og sin mor Lotte Kejser.
Foto: Nikolai Linares/Scanpix
Nikolaj Koppel var naturligvis også til galla med sin familie. Den tidligere DR-vært er nemlig underdirektør for kultur i Tivoli. Foto: Nikolai Linares/Scanpix
Den festlige kendisfrisør Dennis Knudsen havde højt hår og store smil på, og det samme havde hans ledsager, sangerinden Monique. Foto: Nikolai Linares/Scanpix
Jørgen de Mylius, som for nylig fyldte 70, kom sammen med fru Inger. Foto: Nikolaj Linares/Scanpix
Skuespillerparret Peter Gantzler og Xenia Lach-Nielsen nød en aften ude. Foto: Nikolai Linares/Scanpix
Se næste billeder