Nicklas Bendtner og resten af hans holdkammerater i engelske Arsenal, skal i fremtiden vende sig til at få udstukket målsætninger med mere fra USA.
London-klubben står nemlig til at blive overtaget af den amerikanske milliardær Stan Kroenke, som allerede ejer 29,9 procent af aktierne i klubben.
Ifølge Daily Mail er Kroenke blevet enig med to af de storaktionærer, Danny Fiszman og Lady Nina Bracewell-Smith, om et salg. De to aktionærer har ellers hidtil afvist alle forhandlinger.
Dermed kommer Kroenke, hvis handlen går igennem, til at eje 62 procent af aktierne i Arsenal. Det betyder, at han skal tilbyde at købe de resterende aktier i klubben, som han dermed vil få ejerskab over. Ifølge Daily Mail udgør de resterende aktier en samlet værdi på omkring seks milliader kroner.
Stan Kroenke ejer allerede flere sportshold i Amerika. Således er NBA-holdet Denver Nuggets, ishockey-holdet Colorado Avalanche og fodbold-holdet Colorado Rapids på Kroenkes hænder.
Nu kan Arsenal blive det næste.
Kilde: Daily Mail