Radio Holger er navnet på en ekstremt højreorienteret københavnsk lokalradio. Stationen har fået lukket for udsendelserne, fordi den udsendte racistisk propaganda.
Radio Holger sender imidlertid videre ¿ på internettet. Ganske behændigt, men måske er det lige lovlig smart.
Hvis der er tale om en traditionel radiostation, kan Radio- og tv-nævnet fratage sendetilladelsen, hvis en radiostation bruges til eksempelvis racistisk propaganda. Formanden for nævnet, Christian Scherfig, mener, at der måske er et hul i loven, når man ikke kan gribe ind over for netradio. Så enkelt er det bare ikke.
Det er vigtigt at huske på, at årsagen til, at man har sendetilladelser til traditionel radio og tv, alene skyldes, at radio- og tv-frekvenser har været en begrænset ressource. Man kan eksempelvis kun udsende tre-fire tv-stationer på det nuværende tv-net. Derfor er man nødt til at have sendetilladelser.
Nettet er derimod uendeligt. Alle, der vil lave radio eller tv, kan gøre det. Og vi skal ikke til at have tilladelser for at lave hjemmesider. Heller ikke hvis der er lyd- eller billedfiler på.
Derimod skal vi være mere opmærksomme på, om straffelovens såkaldte racismeparagraf bliver overtrådt på nettet. Om der udspredes racistisk propaganda. Sker det, skal der gribes ind ¿ også på nettet.